W dniach 23-25 września 2025 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) w Katowicach stanie się areną szóstej edycji Kongresu Nowej Mobilności (KNM), czyli największego w regionie CEE wydarzenia poświęconego zrównoważonej mobilności.
Kompleksowa oferta rozwiązań dla ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, konferencje, spotkania eksperckie, międzynarodowy charakter, a także nowość – strefa spotkań B2B – to tylko to tylko wybrane aspekty nowej odsłony targów POLECO.
Budimex zbliża się do finalizacji dwóch kluczowych projektów energetyki odnawialnej – farm fotowoltaicznych Kamelia i Azalia. Oba przedsięwzięcia, realizowane w ramach strategii dywersyfikacji działalności Grupy Budimex, stanowią znaczący krok w kierunku transformacji energetycznej w Polsce i wzmacniają pozycję spółki w sektorze zielonej energii.
Zapewne każdy instalator z kilkoma latami na karku spotkał się z wezwaniem do niedziałającej rolety, która po otwarciu puszki rewizyjnej witała zapachem spalonej izolacji i uszkodzonym uzwojeniem silnika. Najczęstszy winowajca to klasyczny błąd ludzki połączony z ułomnością mechanicznych łączników żaluzjowych. Gdy inwestor, lub częściej jego dziecko, wciśnie jednocześnie klawisz góra i dół w tanim łączniku bistabilnym bez fizycznej blokady, na oba przewody kierunkowe napędu trafia pełne napięcie prądu przemiennego.
OX2 podjął decyzję inwestycyjną dotyczącą lądowej farmy wiatrowej Annopol w Polsce, o łącznej mocy 40 MW. Inwestycja opiewa na ponad 340 milionów złotych, a farma wiatrowa po zakończeniu prac pozostanie własnością OX2.
Nowa generacja technologii R290 ECOi-W zapewnia wysoką efektywność oraz niskoemisyjne ogrzewanie dla sektora komercyjnego w całej Europie
Tecnair, spółka należąca do Panasonic, zaprezentowała podczas targów Data Centre World w Londynie (4–5 marca) nową serię wysokowydajnych jednostek Coolant Distribution Units (CDU) przeznaczonych do chłodzenia cieczą infrastruktury centrów danych. Rozwiązanie odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na efektywne zarządzanie ciepłem w środowiskach obsługujących sztuczną inteligencję (AI) oraz obliczenia wysokiej wydajności (HPC).
Współczesna transformacja energetyczna wymaga nowoczesnych nośników energii – od magazynowania nadwyżek z OZE po alternatywne paliwa transportowe. Wodór stał się koniecznością zapewniającą elastyczność systemów energetycznych. Dowiedz się, jak różne technologie magazynowania – od sprężania po adsorpcję – mogą chronić przed ograniczeniami infrastruktury energetycznej.
Centra danych odpowiadają już za ok. 1,5 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną na świecie,[1] a tempo poprawy ich efektywności energetycznej wyraźnie spowalnia. Najnowszy raport Arup „The future of data centres: Energy” wskazuje, że dalsze usprawnienia będą możliwe jedynie dzięki wdrażaniu innowacji projektowych i inżynieryjnych. Energia przestaje być więc wyłącznie zasobem operacyjnym, a staje się czynnikiem, który zmienia sposób budowania i funkcjonowania centrów danych.
Panasonic Heating & Cooling Solutions nawiązał strategiczny sojusz kapitałowy i biznesowy z firmą tado°, liderem zarządzania energią w europejskich domach. Dzięki inwestycji w wysokości 30 milionów euro, Panasonic stał się pierwszym producentem urządzeń grzewczych, który wszedł w tak bliską współpracę z tado°. W ramach sojuszu firma zyskała również miejsce w zarządzie tado°, co pozwoli na zacieśnienie współpracy operacyjnej i przyspieszenie innowacji.
Szukasz sposobu na efektywne wykorzystanie swoich gruntów lub chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii? Farmy fotowoltaiczne to jedno z najpraktyczniejszych rozwiązań. Rosnące zapotrzebowanie na zieloną energię sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę staje się nie tylko ekologiczna, ale przede wszystkim opłacalna. Jak wygląda praktyczne wykorzystanie energii z farm fotowoltaicznych i na co warto zwrócić uwagę? Sprawdźmy!
Wielu konsumentów i przedsiębiorców już dziś zastanawia się, jakie rachunki za prąd będą płacić od 2022 r.
Po raz drugi na targach POLEKO odbędzie się debata Ministrów Środowiska pt. „Ekologia w jedności z ekonomią”, w której wezmą udział: Maciej Nowicki, Tomasz Podgajniak, Jan Szyszko oraz Stanisław Żelichowski.
Globalna grupa technologiczna Wärtsilä nawiązała współpracę z brazylijską firmą energetyczną Energetica Suape II S.A, której większościowym właścicielem jest Grupo Econômico 4M, w celu przeprowadzenia pierwszej na świecie próby, w ramach której etanol – biopaliwo produkowane głównie z trzciny cukrowej – zostanie wykorzystany do produkcji czystej energii. Test przeprowadzany w elektrowni Suape II w Recife (Brazylia), będzie pionierskim wydarzeniem w zakresie stosowania silnika napędzanego etanolem do produkcji energii elektrycznej na dużą skalę.
Z roku na rok energia słoneczna zyskuje w Polsce na popularności - służące do podgrzewania wody systemy solarne na dachach nie dziwią już nikogo. Teraz czas na „zielony prąd”!