W całej Europie przemysł wkracza w zimowe miesiące z niepewnością dotyczącą stabilności cen energii. Ceny gazu ziemnego osiągnęły już poziom sześciokrotnie wyższy niż w tym samym okresie w 2020 roku. Rosnące koszty energii mogą stanowić zagrożenie dla konkurencyjności firm przemysłowych. Jak przemysł może zabezpieczyć się przed rosnącymi cenami prądu i widmem blackoutów? Pomocne mogą być magazynowanie energii, inteligentne czujniki oraz własne źródła pozyskiwania mocy, np. ze słońca.
Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że coraz więcej właścicieli domów rozważa nie tylko montaż paneli PV, ale także inwestycję w magazyn energii. Dobrze dobrany bank energii fotowoltaicznej może zwiększyć autokonsumpcję prądu, poprawić bezpieczeństwo energetyczne budynku i ograniczyć zależność od sieci elektroenergetycznej.
4 lutego br. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, przedłożony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Celem nowelizacji jest wprowadzenie mechanizmu aukcji dogrywkowych, które mają na celu zapewnienie dodatkowych mocy w systemie elektroenergetycznym na lata dostaw 2029 i 2030.
Targi Energetyczne ENERGETICS już po raz XIII zgromadzą przedstawicieli polskiej energetyki. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 – 17 listopada 2022 roku w Lublinie.
Nowe etykiety energetyczne na pralkach, pralkosuszarkach, chłodziarkach, zamrażarkach czy zmywarkach są widoczne w sklepach już od 1 marca br. Od 1 września br. zobaczymy je także na lampach i nowoczesnych źródłach światła, które zostały przebadane zgodnie z zasadami nowej klasyfikacji.
W dobie globalnego kryzysu klimatycznego oraz rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii przemysł budowlany i energetyczny stoją przed wyzwaniem znalezienia materiałów, które nie tylko spełniają wysokie standardy wydajności i trwałości, ale również przyczyniają się do redukcji emisji CO2.
Targi Energetyczne ENERGETICS już po raz XIII zgromadzą przedstawicieli polskiej energetyki. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 – 17 listopada 2022 roku w Lublinie.
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj rzeczywistość bez prądu.
W obliczu dynamicznych zmian na rynku ogrzewania, Panasonic przypomina o swoich pompach ciepła, które znalazły się na liście ZUM. Ich innowacyjne rozwiązania grzewcze nie tylko spełniają rygorystyczne normy jakości i efektywności energetycznej, ale również zapewniają znaczące korzyści finansowe dzięki dotacjom w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Automatyczne sterowanie oświetleniem na zewnątrz budynków jest bardzo istotnym zagadnieniem w kwestiach bezpieczeństwa oraz ekologicznego podejścia do zużycia prądu. Wyłącznik zmierzchowy to urządzenie, które dzięki czujnikom światła pozwala na ekologiczne zarządzanie energią przy jednoczesnym zapewnieniu należytego oświetlenia. W jaki sposób się to odbywa, opowiemy w poniższym artykule.
tado° i Panasonic poinformowali o swoim partnerstwie, łączącym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią jako część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.
Zmiany klimatyczne oraz współczesne uwarunkowania geopolityczne stawiają przed wszystkimi użytkownikami energii elektrycznej wielkie wyzwania. Dotyczą one w głównej mierze możliwości gromadzenia i przechowywania energii elektrycznej, jaka uzyskiwana jest z odnawialnych źródeł energii na potrzeby dalszej konsumpcji. Rozwiązaniem tego problemu mają być magazyny energii, które stają się niezwykle opłacalnym rozwiązaniem dla uczestników rynku energetycznego.
Rozdzielnice elektryczne oraz szafy kablowe stanowią podstawowe elementy praktycznie wszystkich współcześnie użytkowanych instalacji elektrycznych, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w budynkach przemysłowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Zasadniczą rolą rozdzielnic i szaf jest zabezpieczanie systemów elektrycznych przed różnego rodzaju zagrożeniami, a także ochrona zdrowia i życia osób osób przebywających w danym obiekcie.
Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wynika, iż moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Polsce zwiększyła się o 154,33 MW i na początku października 2020 roku wyniosła 2,6 GW, co oznacza wzrost o ponad 166% rok do roku.
Urządzenia AGD mają znaczący wpływ na bilans energetyczny domu.