Artykuł Dodaj artykuł

Rozdzielnice i szafy elektryczne - niezbędny element każdej sieci elektrycznej

Rozdzielnice elektryczne oraz szafy kablowe stanowią podstawowe elementy praktycznie wszystkich współcześnie użytkowanych instalacji elektrycznych, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w budynkach przemysłowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Zasadniczą rolą rozdzielnic i szaf jest zabezpieczanie systemów elektrycznych przed różnego rodzaju zagrożeniami, a także ochrona zdrowia i życia osób osób przebywających w danym obiekcie.

Rozdzielnice i szafy elektryczne - niezbędny element każdej sieci elektrycznej

Rozdzielnice elektryczne oraz szafy kablowe stanowią podstawowe elementy praktycznie wszystkich współcześnie użytkowanych instalacji elektrycznych, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w budynkach przemysłowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Zasadniczą rolą rozdzielnic i szaf jest zabezpieczanie systemów elektrycznych przed różnego rodzaju zagrożeniami, a także ochrona zdrowia i życia osób osób przebywających w danym obiekcie.

Rozdzielnie a rozdzielnice - na czym polega różnica?

Potocznie określenia "rozdzielnie elektryczne" i "rozdzielnice elektryczne" są często używane zamiennie, jako synonimy, jest to jednak błąd. W rzeczywistości każde z tych pojęć oznacza co innego. Na czym polega różnica?

Rozdzielnie elektryczne (czasem określane także jako stacje rozdzielcze) to pomieszczenia bądź obiekty, w których odbywa się rozdział energii elektrycznej bez zmiany napięcia. Energia jest w nich rozdzielana z obwodów zasilających na poszczególne obwody odbiorcze o tym samym napięciu. Rozdzielnie elektryczne mogą być samodzielnymi budynkami, choć znacznie częściej są wydzielonymi częściami danego obiektu budowlanego.

Rozdzielnice elektryczne to natomiast zespoły urządzeń i elementów danej sieci elektrycznej odpowiedzialne za łączenie, przerywanie i rozdział energii elektrycznej. Rozdzielnice elektryczne składają się z podzespołów i przyrządów rozdzielczych, a także urządzeń zabezpieczeniowych, pomiarowych, sterowniczych i sygnalizacyjnych oraz pozostałych niezbędnych do prawidłowego działania rozdzielnicy elementów przewodowych, izolacyjnych i wsporczych. Rozdzielnice elektryczne znajdują się w rozdzielniach.

Rozdzielnice modułowe - rodzaje

Rozdzielnice modułowe (czasami potocznie określane jako rozdzielnie modułowe) to najpowszechniej dziś wykorzystywane rodzaje rozdzielnic. Ze względu na uniwersalność konstrukcji i możliwość niemal dowolnej konfiguracji wyposażenia wewnętrznego znajdują zastosowanie w praktycznie każdej branży.

Rozdzielnice elektryczne natynkowe

Natynkowe rozdzielnice elektryczne (rozdzielnice naścienne) montuje się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości bądź potrzeby zastosowania rozdzielnicy podtynkowej, czyli m.in. w obiektach biurowych, budynkach mieszkalnych, wielu budynkach użyteczności publicznej czy wnętrzach przemysłowych. Zazwyczaj są wykonane z trwałych tworzyw sztucznych, choć na rynku są dostępne również modele metalowe. Zapewniają różny poziom ochrony IP, najczęściej od IP20 do IP42.

Rozdzielnice elektryczne podtynkowe

Podtynkowe rozdzielnice elektryczne (rozdzielnice wnękowe) montuje się w specjalnie do tego celu przeznaczonych wnękach ściennych, dzięki czemu sama rozdzielnica nie zajmuje przestrzeni wewnątrz danego pomieszczenia i ma minimalny wpływ na jego estetykę. Z tego względu zwykle wykorzystuje się rozdzielnice elektryczne podtynkowe w pomieszczeniach, gdzie wymienione kryteria mają duże znaczenie - np. w pomieszczeniach o niewielkiej kubaturze, wnętrzach mieszkalnych czy biurach.

Rozdzielnice elektryczne hermetyczne

Hermetyczne rozdzielnice elektryczne znajdują zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie występują niesprzyjające warunki zewnętrzne, jak np. wilgoć, zapylenie czy agresywne środowisko chemiczne (korozyjna atmosfera itp.). Zapewniają najskuteczniejszą ochronę IP, zazwyczaj w zakresie od IP54 do IP65 i wyższych. Z tego względu są najczęściej wykorzystywane w różnego rodzaju obiektach przemysłowych, laboratoriach i placówkach badawczych oraz w branży fotowoltaicznej.

Rozdzielnice i szafy elektryczne - niezbędny element każdej sieci elektrycznej

Szafy elektryczne - zastosowanie i rodzaje

Szafy elektryczne mają chronić i zabezpieczać znajdujące się wewnątrz nich elementy instalacyjne, podzespoły i sprzęt przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych oraz przed przypadkowym dotknięciem przez osoby znajdujące się w ich bezpośrednim pobliżu. Z tego względu wykonuje się je z materiałów pozwalających zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa i ochrony wyposażeniu umieszczonemu wewnątrz danej szafy, a samej szafie odporność na warunki panujące w miejscu instalacji.

Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje szaf elektrycznych:

  • szafy stojące (szafy elektryczne pojedyncze) - osadzane najczęściej na dedykowanych cokołach, pozwalają na stworzenie bardzo zaawansowanych i rozbudowanych konfiguracji. Często wykorzystywane do obsługi całych budynków mieszkalnych lub obiektów biurowych.
  • szafy naścienne (określane także jako szafy elektryczne wiszące) - montowane na ścianie danego pomieszczenia, zwykle mają kompaktowe rozmiary. Bardzo często używane w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba montażu urządzeń sterowniczych w bezpośrednim pobliżu maszyn przemysłowych.

Hurtownia elektryczna Elektro-Spark - renomowany producent najwyższej klasy rozdzielnic i szaf elektrycznych

Elektro-Spark to polska hurtownia elektryczna, która od ponad 30 lat dostarcza swoim klientom sprawdzone, najwyższej klasy rozwiązania i produkty, przeznaczone do zastosowania w szeroko rozumianej branży elektrycznej. Rozdzielnice i szafy elektryczne dostępne w bieżącej ofercie Elektro-Spark zostały wykonane zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi i dbałością o zachowanie najwyższych standardów jakościowych. Dzięki temu spełniają wymagania obowiązujących norm krajowych i międzynarodowych.

Klienci Elektro-Spark mogą również liczyć na fachowe doradztwo w zakresie doboru rozwiązań optymalnie dopasowanych do bieżących potrzeb oraz profesjonalne wsparcie wdrożeniowe i kompleksową obsługę serwisową nie tylko w okresie gwarancji, ale również po jego zakończeniu.

Więcej informacji na temat rozdzielnic elektrycznych i szaf kablowych, a także pełny asortyment rozwiązań dostępnych w ofercie hurtowni elektrycznej Elektro-Spark można znaleźć na stronie firmy pod adresem https://sklep.elektrospark.pl/

Artykuł sponsorowany