Grupa technologiczna Wärtsilä dostarczy piętnaście elastycznych silników o łącznej mocy 282 MW do obsługi nowego centrum przetwarzania danych w Ohio (USA). Elektrownia wyposażona będzie w zasilane gazem ziemnym silniki Wärtsilä 18V50SG. Realizacja zamówienia została rozpoczęta w II kwartale 2025 roku, natomiast kolejne jednostki będą dostarczane etapami w latach 2026-27.
Dzisiaj i jutro po raz drugi odbywają się w Warszawie Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland. Już w pierwszym dniu targów wielu polskich i zagranicznych specjalistów zasięgnęło informacji o najnowszych produktach, technologiach i usługach w zakresie energii odnawialnych i efektywności energetycznej.
Szacuje się, że do 2020 roku oświetlenie LED będzie stosowane w 75% magazynów na świecie. Coraz większa liczba przedsiębiorców inwestujących w modernizację lamp potwierdza, że prognozy te mają szansę się urzeczywistnić. Jedną z firm, która postanowiła zrealizować oszczędnościowy potencjał usprawnienia oświetlenia, jest belgijska spółka Varo.
W dniach 10-13 maja w Poznaniu w ramach tzw. Energy Future Week odbędą się kongresy i konferencje, w ramach których spotkają się przedstawiciele grup energetycznych oraz eksperci i praktycy z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych. Biznes, innowacje, problemy i wyzwania będą głównymi tematami spotkań.
Efektywność energetyczna nigdy nie była tak istotna jak dziś. Rosnące koszty mediów, presja środowiskowa i potrzeba stabilności dostaw sprawiają, że zarówno przedsiębiorstwa, jak i miasta szukają sposobów na lepsze zarządzanie energią. Jednym z narzędzi, które faktycznie zmienia sposób myślenia o zużyciu ciepła i prądu, jest telemetria.To już nie tylko monitoring — to system, który pozwala zobaczyć instalację „od środka”, reagować szybciej i lepiej wykorzystywać to, co zostało zainstalowane wiele lat temu. Dane stają się podstawą realnych decyzji, a nie dodatkiem do dokumentacji.
Wybór właściwego narzędzia to dla fachowego wykonawcy jedna z najważniejszych inwestycji, która może zaważyć na efekcie jego pracy.
Arcus S.A. i T-matic Systems S.A. - pionierzy w dostawach inteligentnych liczników do zdalnego odczytu energii w Polsce - zaprezentowali liczniki, które jeszcze w tym roku będą montowane w polskich domach.
Ustawa o efektywności energetycznej wymusi miliardowe inwestycje rzędu 45 mld zł do 2016 r. - czytamy w "Rzeczpospolitej". Może to być gratka dla firm redukujących zużycie energii.
Miniony rok to kolejne zmiany na rynku energii. Ponowna groźba blackoutu, ograniczenia emisji CO2, plany budowy nowych bloków czy inwestycje w modernizację sieci energetycznych to sprawy, którymi polska energetyka musi się zająć. W 2017 roku należy spodziewać się utrzymania obecnego kursu – komentuje Michał Ajchel, Wiceprezes Pion Energy, Schneider Electric Polska.
Targi Instal System to największe wydarzenie branżowe w południowej Polsce. Prezentowane będą najnowsze rozwiązania techniki grzewczej, technologie i urządzenia zapewniające komfortowy i zdrowy klimat w pomieszczeniach, a także sposoby pozyskiwania i zarządzania energią odnawialną.
Pompy ciepła to nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie grzewcze, które zdobywa coraz większą popularność. Aby jednak urządzenie działało efektywnie przez długie lata, ważne jest jego prawidłowe użytkowanie. Firma Panasonic wskazuje najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników i podpowiada, jak ich unikać.
Rosnące ceny prądu to wyzwanie, które dotyka niemal każdy portfel. Na szczęście ograniczenie wydatków wcale nie musi oznaczać rezygnacji z komfortu czy przebywania w półmroku. Kluczem do sukcesu jest eliminacja zbędnego zużycia – najprostsze i najskuteczniejsze oszczędności generuje inteligentne podejście do oświetlenia, które często działa niepotrzebnie w pustych strefach.
Naukowcy z uznanego Centrum Fraunhofera CSP przebadali panele PV marki IBC SOLAR pod kątem tego, jak zachowują się pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło oraz wysokie temperatury. Wyniki testów LeTID wykazały, że moduły oferowane przez jednego z wiodących dostawców systemów PV i rozwiązań dla magazynowania energii charakteryzują się bardzo niskim stopniem degradacji i otrzymały doskonałe wyniki końcowe.
13 maja 2026 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się Gala Jubileuszu 20-lecia Grupy EL-SIGMA. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli firm członkowskich, Partnerów Handlowych oraz kooperantów biznesowych, którzy przez lata współtworzyli rozwój jednej z największych, polskich grup zakupowych branży elektrotechnicznej. Grupa EL-SIGMA, oparta na polskim kapitale, generuje około miliarda złotych przychodu i odpowiada za blisko 8 proc. krajowego rynku.
Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej to pierwszy poważny krok na drodze do znaczących oszczędności energii.