05-09-2024, 07:00
Prawidłowe zaplanowanie wnętrza łazienki to nie tylko kwestia wygody i walorów estetycznych, ale też bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania. Szczególnie istotną rolę odgrywa w tym rozmieszczenie urządzeń elektrycznych, w tym opraw oświetleniowych. Do najważniejszych punktów świetlnych w całej łazience zaliczają się bez wątpienia lampy nad lustro, na których chcielibyśmy się dziś skupić.
Czym powinny się wyróżniać i jak je zamontować? Jakie rodzaje produktów wybrać dla komfortu i funkcjonalności? O tym przeczytacie poniżej.
W łazienkach panują specyficzne warunki, znacznie trudniejsze niż w innych domowych wnętrzach. Z tego względu oprawy oświetleniowe, które trafiają do tego pomieszczenia, muszą wyróżniać się lepszymi parametrami oraz odpornością na zalanie wodą i wilgoć. Zawsze należy sięgać po modele o podwyższonym współczynniku ochrony IP. W przypadku strefy lustra nie powinien on być niższy niż IP44, choć można zdecydować się na jeszcze wyższą ochronę.
Co więcej, warto zwracać uwagę na rodzaj materiałów, z jakich został wykonany produkt. Niech będą to rozwiązania o szczególnej trwałości, na przykład z tworzyw sztucznych, szkła czy aluminium, które w krótkim czasie nie pokryją się korozją.
Bez względu na to, czy wybierze się klasyczne oprawy oświetleniowe ścienne, czy też zintegrowane podświetlenie tafli, oferowane choćby przez: LED-Lustra.pl, należy dopasować warunki świetlne przed lustrem do konkretnych potrzeb. Inaczej bowiem dobiera się oświetlenie, jeśli ma ono pełni funkcję światła zadaniowego, do realizacji precyzyjnych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych (nawet powyżej 500-600 lx, światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego, o wysokim współczynniku oddawania barw), niż jeśli planuje się używać zwierciadła przede wszystkim do celów dekoracyjnych (światło może być delikatne, mocno rozproszone, ciepłe lub zimno białe). Często da się połączyć obie funkcje, stawiając na przykład na wygodne oświetlenie LED z regulacją kluczowych parametrów.
Zawsze należy zatroszczyć się o to, by światło padało równomiernie na całe lustro, bez pozostawiania zacienionych fragmentów, czy tworzenia odbłysków, które niepotrzebnie podrażniają wzrok. Należy wybrać lampy zapewniające odpowiedni strumień światła oraz najlepiej mające regulację kąta padania światła, by uzyskać idealne warunki. Wpływa na to również rodzaj wybranych produktów oświetleniowych.
Jakie oprawy oświetleniowe montuje się w strefie lustra? Do najchętniej stosowanych zaliczają się kinkiety i reflektory ścienne. Umieszcza się je po obu stronach lustra lub jeśli oprawka jest mocno wydłużona – na środku, powyżej górnej krawędzi.
Inaczej jest w przypadku oświetlenia bezpośrednio na tafli. Bywają to efektowne żarówki wkręcane w lustro – rozwiązania w hollywoodzkim stylu, choć znacznie częściej w łazienkach spotyka się jednak bezpieczne i energooszczędne oświetlenie zintegrowane LED. Może ono przybierać formę podświetlenia od tyłu – taśma LED znajduje się za zwierciadłem na krawędziach, a światło odbija się od ściany, co pasuje do nowoczesnego wyposażenia w stylu minimalistycznym, dostępnego np. na: ihome24.pl. Innym wariantem jest światło przedostające się od przodu przez wypiaskowane fragmenty lustra – co pozwala uzyskać mocniejsze oświetlenie.
Dobre oświetlenie łazienkowe powinno łączyć najwyższą funkcjonalność, walory estetyczne z optymalnymi standardami bezpieczeństwa. Do tego celu trzeba znaleźć właściwe oprawy i źródła światła, prawidłowo je zamontować i dbać o właściwą eksploatację. Wówczas lampy nawet w tak newralgicznej części domu lub mieszkania bez trudu posłużą przez długie lata.
Artykuł sponsorowany
Podobne artykuły
Komentarze