Artykuł Dodaj artykuł

Tani prąd dla firm – 5 sposobów na obniżenie rachunków w Twojej firmie

Rosnące rachunki za energię elektryczną są odczuwalne w bardzo wielu firmach. Nie powinno więc dziwić, że prawie każda z nich chciałaby ograniczyć wydatki na ten cel. Czy jednak da się to zrobić w praktyce? Podpowiadamy!

Tani prąd dla firm – 5 sposobów na obniżenie rachunków w Twojej firmie

Rosnące rachunki za energię elektryczną są odczuwalne w bardzo wielu firmach. Nie powinno więc dziwić, że prawie każda z nich chciałaby ograniczyć wydatki na ten cel. Czy jednak da się to zrobić w praktyce? Podpowiadamy!

Mniejsze rachunki za prąd dla firm – czy to w ogóle możliwe?

Skąd się biorą wysokie rachunki za prąd w firmach?

Prąd jest niezbędnym medium w każdej firmie, niezależenie od branży. Oczywiście jego zużycie różni się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i o ile w przypadku pracy biurowej koszty nie są jeszcze zawrotne, to produkcja oraz niektóre usługi wiążą się już z znaczącymi wydatkami. Prąd zużywają w tym przypadku przede wszystkim urządzenia i maszyny niezbędne do wykonywania określonej pracy. Fakt ten w wielu przedsiębiorcach rodzi przekonanie, że wysokie rachunki to po prostu konieczność. Tymczasem takie podejście zapomina o kilku istotnych czynnikach, które rzutują na ostateczne rachunki za energię elektryczną. Należą do nich m.in.:

  • cena prądu i dodatkowe opłaty;
  • klasa energetyczna sprzętu i maszyn;
  • wielkość i rodzaj budynków;
  • sposób prowadzenia działalności i przyzwyczajenia kadry.

W każdym z nich praktycznie zawsze da się wprowadzić takie zmiany, które obniżą firmowe koszty energii – mówi specjalista z firmy EWE.

Prąd dla firm – 5 sposobów na obniżenie rachunków

Mówiąc o wysokości rachunków z prąd w przedsiębiorstwie, trzeba już na wstępie podkreślić, że każdy przypadek jest nieco inny, co bezpośrednio wpływa na możliwe do uzyskania korzyści. Dlatego też poniższa lista pięciu sposobów na obniżenie faktur nie powinna być traktowana jako ranking – rozwiązanie idealne dla jednego podmiotu niekoniecznie da znaczne efekty w innej firmie.

  1. Obniżenie ceny za prąd – podejście takie daje bardzo szybkie efekty i dodatkowo nic nie kosztuje. Obecnie w Polsce sprzedawcę prądu zmienić może każdy, stąd też firmy mogą wybierać spośród wielu ofert od różnych firm – np. EWE.
  2. Przejście na nowoczesne źródła energii – takie jak np. kogeneracja gazowa. Jest to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na sprzężoną produkcję ciepła i prądu w jednym procesie technologicznym – we własnej firmie. Inwestycja taka będzie oczywiście kosztowna, jednak powinna zwrócić się w ciągu kilku lat. Co więcej, pozwala ona także na częściowe uniezależnienie się od rynku. Warto zastanowić się również nad inwestycją w fotowoltaikę, która produkcją energii ze słońca pokryje nasze zapotrzebowanie i w ten sposób znacząco obniży koszty energii. Mało tego, jeśli nasza instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje więcej energii niż jesteśmy w stanie zużyć, to możemy taką nadwyżkę sprzedać i czerpać dodatkowe zyski z tego tytułu.
  3. Wymiana maszyn i sprzętu – to kolejne kosztowe rozwiązanie, które jednak również może przynieść spore korzyści. Będą one szczególnie widoczne w przypadku zakładów korzystających z leciwych maszyn, których zużycie prądu potrafi być wielokrotnie większe, niż ich nowocześniejszych odpowiedników.
  4. Wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań – do kategorii tej wrzucić można szereg z pozoru niewielkich działań, które dzięki efektowi skali potrafią dać bardzo dużo. Zaliczyć do nich można przede wszystkim wymianę oświetlenia z klasycznego na diody LED, montaż czujników ruchu czy obecności, stosowanie lamp zasilanych własnymi panelami słonecznymi itd.
  5. Wspieranie oszczędzania energii – to kolejna z opcji bezkosztowych, choć na pewno wymagająca sporego zaangażowania całego zespołu. Oszczędzać energię można w końcu na wiele sposobów – rezygnacja z przesadnego używania klimatyzacji, wyłączanie nieużywanego sprzętu to tylko niektóre z nawyków i działań, które można łatwo wprowadzić bez szkody dla działania firmy.

Najtańszy prąd dla firm – kto go oferuje?

Podsumowując wspomniane rozwiązania, można podzielić je na dwie grupy – bezkosztowe i wymagające inwestycji. Co przy tym jasne, w tym drugim przypadku zawsze lepiej wcześniej przeprowadzić analizę opłacalności, która pozwoli na określenie czasu zwrotu wydatków. W przypadku działań bez nakładów szczególnie warta uwagi jest pierwsza z wymienionych opcji. Jednak trzeba dokładnie przyjrzeć się ofertom poszczególnych sprzedawców i porównać je nie tylko z punktu widzenia tego, ile kosztować będzie sama energia elektryczna. Koniecznie należy zwrócić też uwagę na ewentualne dodatkowe opłaty handlowe, sposób ustalania ceny, zapisy umowne itd.

Czy da się obniżyć wydatki firmy na energię elektryczną? Z całą pewnością tak, a pomóc w tym może także przeprowadzenie fachowego audytu energetycznego. Należy w tym miejscu też podkreślić, że zawsze najlepsze wyniki da wykorzystanie kompleksowych rozwiązań, które sumarycznie pozwolą na osiągnięcie naprawdę sporych oszczędności bez negatywnego wpływu na działalność firmy. Istnieją na rynku firmy, jak np. EWE, które oferują kompleksowe rozwiązania energetyczne i doradztwo w zakresie optymalizacji zużycia. Warto rozważyć podjęcie takiej współpracy, gdyż znacznie ułatwi to proces obniżenia rachunków za prąd w firmie.

Podobne artykuły