Artykuł Dodaj artykuł

Przyłbica spawalnicza - czym kierować się przy wyborze?

Przyłbica spawalnicza jest to bardzo przydatne akcesorium stosowane podczas spawania, a także różnych innych prac warsztatowych, podczas których występują warunki narażające głowę na uszkodzenie.

Przyłbica spawalnicza jest to bardzo przydatne akcesorium stosowane podczas spawania, a także różnych innych prac warsztatowych, podczas których występują warunki narażające głowę na uszkodzenie. Dobra maska spawalnicza to inwestycja w bezpieczeństwo i zdrowie, ale też podniesienie komfortu pracy w trudnych warunkach. Istnieje kilka rodzajów masek do spawania, różnią się one pod względem budowy, parametrów, ale też ceny. Czym więc kierować się przy wyborze przyłbicy spawalniczej? Jak wybrać odpowiednią maskę, która zagwarantuje maksimum bezpieczeństwa a przy tym wygodę pracy?

Przyłbica spawalnicza,Maska spawalnicza

Maska spawalnicza – rodzaje

Istnieją dwa podstawowe rodzaje masek spawalniczych – pasywne oraz automatyczne. W przypadku tych pierwszych, to operator wybiera, z jakiego filtru będzie korzystał podczas spawania i taki montuje na przyłbicy. Pasywne maski są stosunkowo tanie, proste w obsłudze i budowie i sprawdzają się podczas spawania metodą MMA lub migomatem. Ma ona jednak pewne wady. Podczas spawania w przyłbicy pasywnej, po wygaszeniu łuku może pojawić się odczucie ciemności powodujące dyskomfort i bóle oczu. Jeżeli jednak prace spawalnicze wykonywane są dość rzadko jedną z wymienionych metod, to pasywna maska powinna być wystarczająca. Profesjonalni spawacze pracujący na różnych spawarkach powinni zdecydowanie zaopatrzyć się w przyłbicę automatyczną, która zagwarantuje większe bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Przyłbica automatyczna sterowana jest przez wbudowane czujniki elektromagnetyczne i optyczne. Czujniki aktywują ekran w momencie wykrycia zapalenia się łuku, uruchamiając odpowiedni filtr. Po wygaszeniu się luku obraz jest automatycznie rozjaśniany.

Przyłbica spawalnicza,Maska spawalnicza

Przyłbica spawalnicza – jaką wybrać?

Jak już wspomniano, wybierając przyłbicę spawalniczą, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę częstotliwość pracy, a także rodzaj metody spawania, jaka jest stosowana. Na potrzeby amatorskiego spawania od czasu do czasu w domowym warsztacie na migomacie, maska pasywna będzie w zupełności wystarczająca, zapewni dostateczną ochronę i nie będzie bardzo kosztowna. Dla profesjonalistów zdecydowanie lepszym wyborem będzie przyłbica automatyczna, która umożliwi bezpieczną i wygodną pracę różnymi metodami. Kupując maskę do spawania automatyczną, trzeba wziąć pod uwagę istotne parametry takie jak szybkość rozjaśniania, czas reakcji, a także klasę optyczną ekranu. Warto zwrócić też uwagę na ilość czujników, które będą odpowiadać za bardziej precyzyjne uruchamianie ochronnego filtra. Profesjonaliści mogą też zainwestować w przyłbice z nawiewem powietrza, zwiększające komfort pracy, gwarantując lepsze chłodzenie głowy podczas wielogodzinnej pracy przy spawarce. Wobec powyższego podstawowym kryterium wyboru przyłbicy spawalniczej powinien być komfort spawania, a także jego częstotliwość. Na potrzeby hobbystycznych spawaczy z reguły wystarczające będą pasywne maski do spawania, z kolei zawodowi spawacze, powinni być wyposażeni w automatyczną przyłbicę spawalniczą, która zadba o ich komfort i bezpieczeństwo podczas całodziennej pracy ze spawarką.