Stäubli Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

Wózki widłowe to najpopularniejsze urządzenia transportu bliskiego.

Wózki widłowe to najpopularniejsze urządzenia transportu bliskiego. Wykorzystuje je wiele firm różnych branż. To oznacza, że jest także duże zapotrzebowanie na operatorów wózków widłowych.

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

Nie przez przypadek kursy operatorów wózków widłowych to najczęściej organizowane szkolenia operatorskie. Wynika to z powszechności używania wózków widłowych. Można je zobaczyć nie tylko w największych firmach, ale i w mniejszych podmiotach. Wszystko dlatego, że dzięki wózkom widłowym można w łatwy i szybki sposób przewieźć ładunek i to nawet w mniejszych halach czy magazynach.

Uprawnienia na wózki widłowe – wymagania

O uprawnienia na wózki widłowe mogą się starać osoby, które:

  • ukończyły 18 lat,
  • mają lekarskie orzeczenie o braku przeciwwskazań do obsługi wózków widłowych,
  • ukończyły kurs na wózki widłowe,
  • posiadają prawo jazdy odpowiedniej kategorii, gdy wózek porusza się po drogach publicznych,
  • posiadają zezwolenie od pracodawcy do poruszania się wózkiem po hali lub magazynie.

Kurs na wózki widłowe

Kurs na wózki widłowe składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Jego program ustalany jest przez Urząd Dozoru Technicznego. W części teoretycznej kursanci poznają m.in. budowę wózków, obowiązki operatora, przepisy BHP, przepisy UDT. Natomiast w części praktycznej uczą się obsługi wózków widłowych. Kurs kończy egzamin zdawany przed UDT.

Rodzaje uprawnień

Na wózki widłowe jezdniowe wydawane są różne rodzaje uprawnień. Dzielą się one na:

  • III WJO - wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane. Najniższa kategoria, która obejmuje wózki o dowolnej wysokości podnoszenia i dowolnym napędzie. Operator steruje urządzeniem, pozostając poza wózkiem. Można tu wymienić na przykład wózki unoszące, naładowne, podnośnikowe (sterowanie za pomocą dyszla) lub wózki ciągnikowe.
  • II WJO - wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych. To bez wątpienia najczęściej zdobywany w Polsce rodzaj uprawnień i najpopularniejszy. Dzięki niemu można obsługiwać wózki jezdniowe o dowolnym napędzie, udźwigu i wysokości podnoszenia. Można także obsługiwać wózki, które podlegają kategorii III WJO. Ta kategoria uprawnia także do obsługi wózków bocznych.
  • I WJO - wózki jezdniowe podnośnikowe i specjalizowane. Kategoria, która pozwala obsługiwać wszystkie wózki widłowe, także z operatorem podnoszonym razem z ładunkiem i ładowarki teleskopowe.

Kurs na wózki widłowe to tak naprawdę inwestycja w siebie. Można zdobyć nowe umiejętności i zwiększyć swoje kwalifikacje, co ułatwia znalezienie lepiej płatnej i ciekawszej pracy.