Stäubli Łódź Sp. z o.o.
WAGO ELWAG sp. z o.o..

Artykuł Dodaj artykuł

Jak ukryć kable w domu?

We współczesnym, nowoczesnym domu nie może zabraknąć sprzętów elektronicznych, które ułatwiają życie i pracę, zapewniają rozrywkę czy pozwalają na eksperymenty kulinarne.

We współczesnym, nowoczesnym domu nie może zabraknąć sprzętów elektronicznych, które ułatwiają życie i pracę, zapewniają rozrywkę czy pozwalają na eksperymenty kulinarne. Ich wspólnych mankamentem są przewody elektryczne, zaburzające minimalistyczną i spójną aranżację wnętrz. Jak ukryć nieestetyczne kable, aby z przyjemnością korzystać z urządzeń, a jednocześnie zachować estetyczną przestrzeń?

Duża ilość poplątanych, różnokolorowych przewodów skutecznie może zepsuć aranżację nawet najbardziej efektownego wnętrza. Na bezprzewodowy telewizor czy ekspres do kawy będziemy musieli jeszcze poczekać, więc warto poznać skuteczne sposoby na ukrycie lub zamaskowanie kabli.

Jak i gdzie schować przewody elektryczne?

Warto o tym pomyśleć już na etapie wykończenia mieszkania. Najpopularniejszym sposobem ukrycia kabli jest umieszczenie ich w listwach przypodłogowych lub specjalnych maskownicach, które montuje się wzdłuż podłogi lub sufitu. Ukrycie przewodów pod listwami sprawia, że „biegną” one praktycznie niezauważone, ale już maskownica jest dodatkowym elementem wyposażenia i nie ukryjemy ich. Warto wybrać modele o ciekawych, designerskich kształtach, dzięki czemu wprowadzimy do wnętrza dodatkową ozdobę. Dla osób, które chętnie wykonują projekty DIY polecamy wykonanie ciekawej kompozycji z miedzianych rurek lub sprężynek. Przewody od sprzętów, które nie muszą być stale podłączone do gniazdka elektrycznego, ale stoją np. na blacie kuchennym możemy przymocować na tyłach lub na jednym z boków szafki. Dobrym pomysłem będą haczyki, na których zaczepimy poszczególne wtyczki.

Podwieszanie kabli

Jeśli chcemy ukryć przewody, które gromadzą się za szafką RTV lub pod biurkiem możemy rozważyć podwieszenie ich pod blatem. Nie tylko uporządkujemy kable, ale także uzyskamy dostęp do podłogi, którą z łatwością odkurzymy i umyjemy. Do podwieszania przewodów wykorzystuje się specjalne koszyczki lub rynienki. Możemy kupić gotowe produkty, przeznaczone do tego typu funkcji lub użyć metalowych koszyczków do organizacji przyborów biurowych czy garażowych. Kable przed wypadaniem warto dodatkowo zabezpieczyć poprzez przypięcie do koszyczka klamrami lub zaciskami. Do mocowania przewodów używajmy bezpiecznych materiałów, które nie będą stanowiły zagrożenia zwarcia. 

Skracanie i oznaczanie przewodów

Nawet ukryte kable warto uporządkować i odpowiednio oznaczyć. W tym celu zwijamy maksymalnie każdy przewód i spinamy klamrą lub opaską zaciskową. Dzięki temu nie będą się plątać ani zaczepiać. Zwinięte wiązki przewodów możemy przymocować do spodu lub tyłu mebli. Pamiętajmy, aby nie zaciskać kabli zbyt mocno, aby nie utworzyły się zagięcia, które mogą doprowadzić do pęknięcia lub uszkodzenia przewodu. Każdą wiązkę warto oznaczyć, aby nie mieć problemu z szybkim odszukaniem właściwej wtyczki. Możemy w tym celu wykorzystać kolorowe markery, taśmy ozdobne lub zaciskowe koraliki. Dobrym pomysłem są także gotowe naklejki. Najlepiej, jeśli będziemy mieć po dwie sztuki takiego samego wzoru i koloru. Wtedy przyklejamy je po jednej na urządzenia i na wtyczkę. Przy dużej ilości przewodów, ciekawym rozwiązaniem będą etykiety.

Podobne artykuły