Stäubli Łódź Sp. z o.o.
FLIR SYSTEMSFLIR SYSTEMS

Artykuł Dodaj artykuł

Końcówki do wkrętarki - jak zwiększyć jej funkcjonalność?

26-03-2020, 14:50

Końcówki do wkrętarki - jak zwiększyć jej funkcjonalność?

Wkrętarka to narzędzie wykorzystywane przy wielu pracach. Aby jednak efektywnie wykorzystywać urządzenie przy wkręcaniu wkrętów oraz śrub, niezbędne są dobre końcówki zwane bitami. Występują one w wielu formach, dzięki czemu można je dowolnie wymieniać w zależności od wykonywanej czynności.

Wkrętarka to bardzo popularne narzędzie, które sprawdzi się nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale również przy pracach remontowych w domu. Największą zaletą takiego urządzenia jest przyspieszenie i ułatwienie wkręcania oraz wykręcania nawet najbardziej opornych śrub i wkrętów. Abu jednak efektywnie wykorzystać wkrętarkę, musimy mieć niezbędne akcesoria, do których należą końcówki, czyli bity. To właśnie one odpowiadają za poprawne wkręcanie śrub, gwarantując jednocześnie solidne łączenie materiałów. W pracy wkrętarki można wykorzystać również nasadki do odkręcania obrobionych śrub, nasadki udarowe oraz zwykłe, uchwyty i inne końcówki.

Rodzaje końcówek do wkrętarki 

Końcówka nasadowa wraz z uchwytem tworzy część roboczą wkrętarki. Bity mają bezpośredni kontakt z wkrętem, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór końcówek. Akcesoria do wkrętarek często można nabyć w zestawie, jednak nie zawsze znajdziemy tam wszystkie końcówki przydatne do konkretnych prac.

Wśród bitów wyróżniamy końcówki płaskie, które posiadają rowek prosty. To najbardziej uniwersalna końcówka, wykorzystywana przy wielu pracach domowych. Bity krzyżowe PH mają dwa rowki proste skrzyżowane ze sobą. Te końcówki wyróżniają się lepszymi parametrami pracy, ponieważ przyłożenie siły dotyczy czterech krawędzi bitu. Końcówki krzyżowe PZ są bardziej rozbudowane - zamiast jednego krzyża jak w bitach PH posiadają dwa krzyże, dzięki czemu narzędzie jest bardziej ustabilizowane. Ten rodzaj końcówek nie może być wykorzystywany do takiej pracy jak końcówki PZ, ponieważ może doprowadzić to do zniszczenia narzędzia oraz wkrętu.

Dostępne są również bity sześciokątne stosowane do wkrętów z gniazdem sześciokątnym. Końcówka ta idealnie nadaje się do wkrętów posiadających zabezpieczenie przeciwwłamaniowe. Rzadziej spotykane są bity trójkątne - wymagają włożenia dużej siły podczas wkręcania, co zmniejsza wygodę pracy. Końcówki czworokątne najczęściej wykorzystywane są w przemyśle, za ich pomocą montuje się wkręty znajdujące się w szafach sterowniczych. Wybierane są również do powierzchni drewnianych.

Torx przypominają bity sześciokątne, jednak ich krawędzie są zaokrąglone, dzięki czemu zużywają się wolniej. Końcówki Torx Plus również są podobne do sześciokątnych, jednak ich ramiona są dodatkowo spłaszczone, co poprawia parametry pracy. Torx TR wyglądają ja zwykłe bity Torx, jednak na środku posiadają specjalny otwór, dzięki czemu można nimi montować wkręty specjalnie zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.

Na rynku znajdziemy również końcówki rzadziej wykorzystywane jak np. bity do wkrętarki trójkątne, TORQ-SET, TRI-Wing czy Spanner oraz bity udarowe, które mogą być używane w specjalnych warunkach, m.in. w twardych materiałach.

Jak dobrać końcówkę do wkrętarki?

Bity używane są we wkrętarkach wraz z uchwytami. Po połączeniu z końcówką są montowane w gnieździe urządzenia, co wydłuża końcówkę roboczą i ułatwia pracę. Główny podział uchwytów wyróżnia dwa rodzaje, które różnią się między sobą mechanizmem podtrzymywania bitów. To uchwyty zatrzaskowe i magnetyczne. W uchwycie zatrzaskowym końcówka podtrzymywana jest za pomocą specjalnych zatrzasków. Natomiast w uchwycie magnetycznym, bardziej popularnym, funkcjonowanie bitu opiera się na zasadzie magnezu. To zapewnia bardzo stabilny chwyt i wydajniejszą pracę końcówki.

Na rynku znaleźć można dodatkowe odmiany uchwytów, które wykorzystują inne mechanizmy. To np. uchwyty z ruchomą tuleją lub wyposażone w ogranicznik głębokości.

Trzeba również zwrócić uwagę na rozmiar uchwytu, który jest podawany w calach. Najczęściej dostępne są 1/4, 1/2 oraz 5/6 cala. Ważna jest także długość, która określana jest w milimetrach oraz twardość - standardowe narzędzia wyróżniają się twardością na poziomie 50 HRC.

Istotny jest także wybór bitów. Muszą być one nie tylko dostosowane do pracy, jaką chcemy wykonać, ale również do materiału, na jakim będziemy pracować. Na początku należy dobrać odpowiednią końcówkę do rodzaju śruby. Im dokładniej dobierzemy bit, tym większe prawdopodobieństwo, że nie uszkodzimy końcówki ani łba śruby czy wkrętu. Ważny jest także rodzaj materiału, w który wkręcamy śrubę, wpływa on na dobór prędkości wkrętarki. Im twardszy materiał, tym prędkość urządzenia powinna być większa.

Na rynku można znaleźć końcówki nasadowe uniwersalne, jednak na ogół ich wytrzymałość jest na średnim poziomie. Lepiej dobierać bity do twardości materiału. Do twardych powierzchni wybierzmy bity elastyczne, natomiast do miękkich lepiej nabyć sztywne końcówki nasadowe.

Wkrętarka to bardzo praktyczne urządzenie, które umożliwia szybkie wkręcanie i wykręcanie różnych śrub. Aby jednak praca ta była wykonywana szybko i efektywnie, ważny jest dobór właściwych końcówek, czyli bitów.

Podobne artykuły