Stäubli Łódź Sp. z o.o.
FLIR SYSTEMSFLIR SYSTEMS

Artykuł Dodaj artykuł

Fotowoltaika – komu się opłaca?

23-03-2020, 07:40

Fotowoltaika – komu się opłaca?

W Polsce i na całym świecie trwa boom na fotowoltaikę. Pod koniec 2019 roku łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce sięgnęła 1GW. Według prognoz, wraz z końcem 2020 roku, moc paneli fotowoltaicznych w kraju dobije do 3GW. Kto sięga po to rozwiązanie? Komu fotowoltaika się opłaca, a kiedy lepiej o niej zapomnieć?

Fotowoltaika dla każdego

Produkcja czystej energii ze słońca jeszcze do niedawna wiązała się ze sporymi kosztami, które sprawiały, że opcja ta była dostępna tylko dla wybranych. Wraz z rozpowszechnieniem się technologii fotowoltaicznych, koszty samych paneli i usług związanych z instalacją zaczęły spadać. Szacuje się, że ceny fotowoltaiki od 2010 roku spadły o przynajmniej 60%, a w pewnych przypadkach nawet 80%. Tym samym stały się towarem łatwiej dostępnym dla różnych podmiotów i zyskały na popularności. 

Wpływ na taki stan rzeczy miała jeszcze jedna kwestia - wsparcie finansowe ze strony rządu. Władza widząc korzyści płynące z fotowoltaiki, zdecydowała się uruchomić szereg programów oferujących dofinansowanie do fotowoltaiki. Skorzystać z nich może właściwie każdy zainteresowany - osoby fizyczne, firmy, a nawet spółdzielne i wspólnoty mieszkaniowe.

Fotowoltaika dla domu - rozwiązanie idealne

Przeciętna rodzina (2+2) zużywa około 3300 kWh energii rocznie, za którą na chwilę obecną musi zapłacić 2,1 tys. zł. Niestety, sądząc po coraz to wyższych cenach prądu, kwota ta może w niedalekiej przyszłości znacząco wzrosnąć. Stawki za 1kWh już na początku 2020 roku skoczyły o kilkanaście procent. Dla wielu gospodarstw domowych, sposobem na uniezależnienie się od wahań cen energii jest właśnie fotowoltaika. 

Gdyby wspomniana rodzina zdecydowała się na instalację fotowoltaiczną, roczny rachunek za prąd zmniejszyłby się się aż o 88%, do kwoty ok. 260 zł. Przy założeniu, że ceny energii rosłyby ok. 6% w ciągu roku, przez cały okres gwarantowanej sprawności paneli fotowoltaicznych (który w większości przypadków wynosi ok. 25 lat), łączna suma oszczędności wyniosłaby około 60 tys. zł! Po skorzystaniu z programu ulg i dopłat, fotowoltaika zwróci się po mniej więcej 8 latach. Kolejne kilkanaście lat będzie już pracować na czysty zysk. 

Firma też może skorzystać

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, fotowoltaika może być nie tylko przydatnym narzędziem obniżającym koszty bieżące, ale i również inwestycją gwarantującą bezpieczeństwo energetyczne. Duże firmy, zużywające setki tysięcy kilowatogodzin energii w największym stopniu są narażone na ograniczenia w dostawie prądu podczas sytuacji kryzysowych (np. podczas upałów). Jednocześnie to one w pierwszej kolejności odczuwają skutki wzrostów cen prądu - w przeciwieństwie do odbiorców detalicznych nie mogą liczyć chociażby na rekompensaty. 

Ile firmy mogą zyskać na fotowoltaice? Przedsiębiorstwo, płacące za prąd rocznie 18 tys. zł, z właściwie dobraną fotowoltaiką jest w stanie obniżyć rachunek do ok. 325 zł. W ciągu 25 lat, daje to oszczędności rzędu 300 tys. zł. Dodatkowym plusem jest niezależność energetyczna i wizerunek firmy dbającej o środowisko naturalne.

Na podobne oszczędności, w zależności od ilości zużywanego prądu, mogą liczyć też inni odbiorcy energii, czyli rolnicy, spółdzielnie mieszkaniowe czy jednostki samorządu terytorialnego. Każdy z tych podmiotów może korzystać z systemu upustów, które znacznie poprawiają opłacalność fotowoltaiki. Szczegółowo o tym jak działa fotowoltaika i ile można z nią zyskać, przeczytasz na https://enerad.pl/oze/fotowoltaika/.

Kiedy nie warto?

Jest tylko kilka przypadków, w których nie warto inwestować w fotowoltaikę. Podstawą do zarzucenia projektu w pierwszej kolejności są niskie rachunki za prąd - jeśli nie używasz go dużo, zwrot z inwestycji mocno się wydłuży. Nie opłaca się inwestować także wtedy, gdy w bliższej perspektywie czasu planujesz wyprowadzkę lub zmianę dachu.

Opłacalność tego rozwiązania spada też gdy miejsce, w którym mieszkasz jest mocno zacienione lub gdy jedyna wolna przestrzeń do montażu skierowana jest na północ. 

Wszystkie wskazane wyżej sytuacje to jednak wyjątki. W przeważającej liczbie przypadków, fotowoltaika się opłaca właściwie każdemu, kto zechce w nią zainwestować. 

Podobne artykuły