Stäubli Łódź Sp. z o.o.
WAGO ELWAG sp. z o.o..

Artykuł Dodaj artykuł

Nowa instalacja elektryczna w kilku krokach

Położenie instalacji elektrycznej w nowo powstałym budynku wymaga nie tylko odpowiedniego planowania oraz znajomości kilku zasad, dzięki którym możliwe będzie uniknięcie błędów i ewentualnych nieprawidłowości.

Położenie instalacji elektrycznej w nowo powstałym budynku wymaga nie tylko odpowiedniego planowania oraz znajomości kilku zasad, dzięki którym możliwe będzie uniknięcie błędów i ewentualnych nieprawidłowości. Zapraszamy do zapoznania z krótkim poradnikiem, który pomoże przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z elektryką.

Nowa instalacja elektryczna w kilku krokach

Przygotowanie planu

Cały proces należy rozpocząć od dokładnego zaplanowania instalacji elektrycznej. Perfekcyjny plan zakładać powinien przygotowanie takiej ilości koryt pod przewody, które będą adekwatne do liczebności urządzeń wymagających prądu. Projektowanie powinno uwzględniać umiejscowienie gniazdek, łączników oraz niezbędnych kabli, czy rozdzielni. Jest to o tyle ważne, że precyzyjnie określona liczba umożliwi poprowadzenia instalacji w niewidoczny sposób wewnątrz ścian.

Przygotowując akcesoria niezbędne do pracy, warto wziąć pod uwagę wymagania przyłączeniowe. Elektryka zakłada, że należy dopasować przekrój kabla do wielkości budynku i mocy przyłączeniowej – inny sprawdzi się w domu jednorodzinnym, inny w przypadku kamienicy, czy mieszkaniu w bloku. Wybierając okablowanie, konieczne jest zweryfikowanie jego wytrzymałości, która wskazuje na maksymalny pobór prądu budynku. Można pokusić się o próbę oszacowania, ile prądu będzie niezbędne w przypadku uruchomienia wszystkich urządzeń elektrycznych jednocześnie. Oprócz energochłonnych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak lodówka, pralka, czy piekarnik, jeśli planujemy ogrzewać budynek przy pomocy urządzeń elektrycznych lub korzystać ze specjalistycznych narzędzi budowlanych, warto je również uwzględnić w niniejszych obliczeniach.

Dobre praktyki

Elektryka w budynku wymaga pewnych rozwiązań, które mają zagwarantować domownikom bezpieczeństwo i długoletnie, bezproblemowe użytkowanie. Nie pozostaje tajemnicą, że zbyt mała ilość gniazdek bywa frustrująca, dlatego lepiej jest zaplanować ich więcej, niż być skazanym na ich niedobór. Konieczne jest połączenie poszczególnych gniazdek ze sobą i rozdzielnią, czyli wykonanie tzw. obwodów. Niezbędne jest wykonanie zabezpieczeń, które chronić nas będę przed ewentualnymi przepięciami.

Zanim zaczniemy kucie, rozprowadzanie przewodów i osadzanie puszek, dobrze jest przemyśleć miejsca, w których docelowo będą miały się znajdować gniazdka, czy łączniki. Warto pamiętać o umiejscowieniu ich na takiej wysokości, która będzie dla nas wygodna w późniejszym użytkowaniu. Jeśli planujemy automatyzację oświetlenia lub sprzętów, takich jak np. rolety konieczne będzie wykonanie dodatkowych przyłączy pod sterowniki. Po akcesoria, dzięki którym elektryka (https://www.bricomarche.pl/elektryka) nie będzie mieć przed Tobą tajemnic, zapraszamy do naszego sklepu.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły