Stäubli Łódź Sp. z o.o.
FLIR SYSTEMSFLIR SYSTEMS

Artykuł Dodaj artykuł

Przydatne narzędzia pomiarowe w domu i w warsztacie

Podstawą prac budowlanych, jak i drobnych domowych przeróbek, jest wykonanie precyzyjnego pomiaru.

Podstawą prac budowlanych, jak i drobnych domowych przeróbek, jest wykonanie precyzyjnego pomiaru. Do jego sporządzenia potrzebne są narzędzia pomiarowe, dzięki którym w łatwy sposób zmierzysz każdy istotny wymiar mebla, pomieszczenia czy przestrzeni. Sprawdź, jakie urządzenia pomiarowe są przydatne w domu i w profesjonalnych warsztatach.

Przydatne narzędzia pomiarowe w domu i w warsztacie, miernik napięcia

Miernik napięcia

Kiedy przydają się narzędzia pomiarowe?

Wykonanie precyzyjnego pomiaru jest bardzo ważne, m.in. w pracach warsztatowych czy w projektowaniu i urządzaniu mieszkania. Przykładem są stolarnie, w których pracownicy muszą idealnie wymierzyć długość ucinanych elementów. Bez odpowiedniego sprzętu byłoby to niemożliwe – podobnie jak w domowych pracach remontowych takich jak np. kładzenie gładzi. Narzędzia pomiarowe są niezbędne zarówno dla profesjonalistów, np. stolarzy czy elektryków, którzy codziennie w pracy wykonują pomiary, jak i amatorów, którzy potrzebują np. zawiesić półkę na ścianie.

Podstawowe narzędzia pomiarowe w domu

Planując wstawienie mebli, drobne naprawy czy przebudowę pokoju, pamiętaj o dokładnym pomiarze pomieszczenia oraz poszczególnych elementów. Do jego wykonania nie potrzebujesz zaawansowanego sprzętu – do warunków domowych wystarczą podstawowe narzędzia, które ułatwią Ci np. położyć panele. Dowiedz się, jakie narzędzia powinny znaleźć się w domowym warsztacie.

Metrówka

Podstawowe narzędzie, dzięki któremu zmierzysz, np. szerokość wejścia do pokoju czy wysokość ścian. Przyrząd może występować w różnych długościach – nawet do kilkudziesięciu metrów.

Poziomica

Przyrząd dzięki któremu wyznaczysz idealną płaszczyznę. Narzędzie przydatne w budownictwie oraz wszelkich pracach remontowych. Dzięki poziomicy sprawdzisz to, czy np. półki nie mają przechyłu.

Suwmiarka

Suwmiarka jest narzędziem, które wykorzystywane jest do bardzo precyzyjnych prac budowlanych. Z ich pomocą zmierzysz szerokość, głębokość, grubość i rozstaw np. wiertła. Są to bardzo dokładne przyrządy – suwmiarka daje dokładność pomiaru do 0,1 mm.

Profesjonalne narzędzia pomiarowe w warsztacie

Profesjonalne warsztaty i firmy wykorzystują na co dzień bardziej skomplikowane narzędzia od tych najprostszych przyrządów. Specjalistyczne urządzenia gwarantują bardzo precyzyjny pomiar na wielu płaszczyznach.

Miernik napięcia

Mierniki cyfrowe napięcia prądu to podstawowe narzędzia każdego elektryka. Za ich pomocą zmierzysz napięcie elektryczne, natężenie prądu oraz opór elektryczny (rezystancję). Niektóre z modeli posiadają funkcję, która pokazuje spadek napięcia czy moc tranzystora.

Kątownik

Kątownik to narzędzie, które służy do wyznaczenia kąta prostego. Przyrząd dzieli się na kilka rodzajów, które dopasowane są do konkretnych materiałów, na których wykonuje się pomiary. Dzięki swojej budowie i poręczności używany jest m.in. w budownictwie, stolarstwie i ślusarstwie.

Dalmierz

Poręczne, wielofunkcyjne urządzenie do precyzyjnego pomiaru odległości bez potrzeby jej przebywania. Przyrząd ma wbudowany kalkulator, dzięki czemu bardzo szybko i dokładnie zmierzysz, np. metry kwadratowe i sześcienne. Stosowane są najczęściej w branży budowlanej, gdzie zachodzi potrzeba pomiaru większych odległości.

Lasery krzyżowe

Profesjonalne narzędzie przeznaczone dla zakładów i osób, które często wykonują pomiary. Jest to rodzaj elektronicznej poziomicy, która generuje najczęściej dwie linie – pionową i poziomą. Poprzez ich przecięcie powstaje krzyż, dzięki któremu wyznacza się np. kąty proste. Narzędzie wykorzystasz zarówno do zaawansowanych remontów, jak i najprostszych przeróbek budowlanych takich jak, np. budowanie ścian działowych, kładzenie płytek czy wieszanie szafek.

Podobne artykuły