Stäubli Łódź Sp. z o.o.
WAGO ELWAG sp. z o.o..

Artykuł Dodaj artykuł

Jak wprowadzić bezpieczne światło do naszych domów?

28-08-2019, 02:00

Coraz częściej dbamy o zróżnicowanie oświetlenia wprowadzanego do domu. Zastanawiamy się nad stylistyką lamp oraz ich dekoracyjnością.

Co ciekawe, często marginalizujemy względy bezpieczeństwa i nie zwracamy uwagi na to, czy źródła światła spełniają obowiązujące normy.

Co należy koniecznie brać pod uwagę za każdym razem, gdy kupujemy produkty oświetleniowe do domów? O tym wszystkim opowiemy poniżej.

Różne oblicza światła

Jak wprowadzić bezpieczne światło do naszych domów?
W warunkach domowych zazwyczaj potrzebujemy trzech rodzajów światła. W zależności od funkcji, używa się lamp:
  • głównych, do bezpiecznego przemieszczania się w pomieszczeniach, najczęściej montowanych na suficie, w formie produktów wiszących lub plafonów;
  • zadaniowych, pozwalających na wykonywanie prac precyzyjnych. Zazwyczaj są to lampy stojące – podłogowe lub stołowe;
  • dekoracyjnych, podkreślających walor estetyczny całego pomieszczenia i poszczególnych mebli. Wykorzystuje się w tym charakterze oczka wpustowe, kinkiety lub taśmy LED.

Każdy z rodzajów lamp spełnia swoją rolę i jest niezbędny w warunkach domowych, do komfortowego funkcjonowania na co dzień. Na co zwracać zatem uwagę, żeby oprócz względów praktycznych, każde ze źródeł światła było także bezpieczne dla domowników?

Jak dbać o wzrok z pomocą źródeł światła? Kilka słów o bezpieczeństwie fotobiologicznym
Coraz częściej ludzie spędzają większą część dnia i wieczoru w pomieszczeniach, siedząc przy biurku, przed ekranem telewizora lub monitora. Korzystamy wówczas ze sztucznego oświetlenia, które zapewnia nam komfort pracy. Jednak czy gwarantuje ono również bezpieczeństwo?

Dla dobra naszego zdrowia stworzono specjalne normy (PN-EN 62471), które powinny być spełniane źródła światła sprzedawane w sklepach.

Produkty oświetleniowe, które ją spełniają chronią przed szkodliwym:

  • promieniowaniem UV,
  • światłem niebieskim,
  • podczerwienią,
  • zagrożeniem termicznym skóry i siatkówki.

Jeśli kupowane przez nas żarówki nie spełniają wyżej opisanej normy, wówczas narażamy się na szereg komplikacji zdrowotnych – od zmęczenia oczu, przez bole głowy i mdłości, aż do problemów z koncentracją i błędnikiem.

Aby temu zapobiec, należy zwracać szczególną uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach poszczególnych produktów. Kupujmy wyłącznie modele spełniające restrykcyjne normy fotobiologiczne. Żarówki tego typu oferuje profesjonalny sklep z oświetleniem Azzardo.com.pl, zwracający szczególną uwagę na wysoką jakość wszystkich źródeł światła.

Jakie są główne czynniki wpływające na odbiór oświetlenia? Zalicza się do nich przede wszystkim barwę i natężenie.

Rola barwy światła w kształtowaniu ludzkiego nastroju

Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na odbiór światła, jest jego barwa. Nabiera to szczególnego znaczenia w domowych wnętrzach, wykorzystywanych do różnych celów.

Podstawowa zasada głosi, że należy stosować światło zimne lub neutralne w przestrzeniach, w których chcemy być aktywni – szczególnie w gabinetach, miejscach pracy itp. Z kolei światło ciepłobiałe pozwala na zrelaksowanie się oraz odpoczynek po długim i intensywnym dniu, dlatego najlepiej sprawdza się w przestrzeni wypoczynkowej w salonie lub w sypialni.

Natężenie światła – dostosowane do potrzeb i budowania konkretnego nastroju

Oprócz barwy, powinno się także zwracać uwagę na natężenie światła, czyli strumień padający na konkretną powierzchnię. W zależności od funkcji pomieszczenia czy danej strefy, stosuje się produkty o różnym natężeniu.

W miejscach pracy lub przestrzeniach roboczych warto postawić na mocne żarówki. We wnętrzach służących relaksowi znacznie lepiej spisują się produkty o mniejszym natężeniu – nie drażnią wzroku i pozwalają na niczym nieograniczony odpoczynek.

Światło w domu – połączenie praktyczności, stylu i bezpieczeństwa

Normy fotobiologiczne określają ściśle, jakie powinno być domowe oświetlenie, aby było dla nas bezpieczne. Warto zwracać uwagę, czy kupowane produkty spełniają opisane powyżej normy. Gwarantuje to zdecydowanie większy komfort funkcjonowania oraz zdrowie, które powinno być dla nas zawsze wartością nadrzędną.