Stäubli Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Funkcja a styl - z czego mogą być wykonane nowoczesne ramki do włączników światła?

08-08-2019, 02:00

Niby niewielki element, ale wprost nie da się bez niego funkcjonować w domu i w żadnym, innym miejscu. Włącznik światła, choć często o nim zapominamy, staje się cichym bohaterem wnętrz, zapewniając nam stały dostęp do światła w pomieszczeniach. Choć niepozorny, zyskuje obecnie coraz większe zainteresowanie producentów, architektów wnętrz oraz prywatnych osób, remontujących mieszkania lub domy.

Funkcja a styl - z czego mogą być wykonane nowoczesne ramki do włączników światła?
Co powinniśmy wiedzieć o włącznikach, które pojawiają się przecież w każdym pomieszczeniu?

Garść informacji technicznych

Do tej pory włączniki były traktowane wyłącznie jako praktyczny element instalacji elektrycznej. Trudno się dziwić, ich funkcjonalność jest bowiem kluczowa dla zapewnienia nam bezpieczeństwa i wygody w ramach czterech ścian.

Do najpopularniejszych rodzajów włączników, ze względu typ, zaliczają się produkty:

  • jednobiegunowe, obsługujące pojedynczy obwód oświetleniowy;
  • dwubiegunowe, sterujące dwoma obwodami;
  • schodowe, pracujące w parach – jeden włącznik na górze, drugi na dole schodów;
  • krzyżowe, dzięki którym można włączać i wyłączać światło dowolnym przyciskiem. Można używać je wspólnie z włącznikami schodowymi, dla zapełnienia pełni komfortu;
  • zwierne, umożliwiające automatyczne wygaszenie światła po upływie określonego czasu. Stosuje się je na klatkach schodowych.

Każdy z wymienionych powyżej rodzajów włączników nadaje się do stosowania w innej przestrzeni, znacząco zwiększając jej funkcjonalność.

Dodatkowo, włączniki światła bywają również wyposażone w ściemniacze, dzięki którym możemy dowolnie zmieniać natężenie oświetlenia, w zakresie od 0 do 100%. To fenomenalne rozwiązanie do budowania nastroju w zależności od naszych potrzeb, które na dodatek pozwala na znaczące obniżenie rachunków za prąd.

Szereg zróżnicowanych produktów wysokiej jakości oferuje internetowy sklep elektryczny Gajwer.pl, w którym z łatwością znajdziemy włączniki tradycyjne, jak i nowinki technologiczne.

Inne rodzaje podziałów włączników światła

Współczesne włączniki pełnią często wiele funkcji – zarówno użytkowych, jak i dekoracyjnych. Z tego powodu można wybierać spośród rozmaitych artykułów, o ciekawej specyfikacji oraz intrygującej stylistyce.

Wszyscy pamiętamy tradycyjne, białe włączniki, wykonane z niskiej jakości tworzyw sztucznych. Owszem, spełniały swoją rolę, jednak trudno było mówić o ich dużym walorze estetycznym. Obecnie, oprócz tego typu modeli, w sklepach elektrycznych znajdujemy włączniki z różnych surowców.

Zwykłe, przyciskowe modele mogą być zrobione z nietypowych materiałów. Już nie dziwią ramki z metalu, szkła, oklejone drewnem, tapetą, a nawet odlane w całości z fakturalnego betonu. Szeroki wybór artykułów sprawia, że z łatwością możemy dopasować wygląd zewnętrzny włącznika do domowej aranżacji. Inne rozwiązania wybierzemy do wnętrz nowoczesnych, inne do klasycznych, a jeszcze inne do industrialnych. Teraz ogranicza nas tylko wyobraźnia – a nowoczesne włączniki mogą stanowić piękną dekorację i integralny element modnej ściany.

Włącznik i nie tylko – przyjazne nowinki technologiczne

Nowoczesne urządzenia zazwyczaj łączą wiele funkcji. Ma to na celu ułatwienie nam życia i sprawienie, że codzienne obowiązki stają się coraz mniej uciążliwe. Warto zauważyć, że nawet w świecie włączników doszło niedawno do prawdziwej rewolucji.

Miłośnicy integracji wszystkich domowych instalacji mogą choćby zainwestować w szklane panele naścienne, które skutecznie zastępują zwykłe włączniki, poszerzając znacząco ich możliwości.

Jeden panel dotykowy pozwala na zarządzanie oświetleniem w różnych pomieszczeniach, często w sposób zdalny – za pomocą pilota lub aplikacji smartfonowej. Jesteśmy w stanie zaprogramować natężenie światła, ustalić odgórnie godziny, o których światło ma się uruchamiać lub gasić, a także budować rozmaite sceny świetlne. Domowe oświetlenie staje się dzięki temu zdecydowanie bardziej inteligentne.

Dla każdego coś idealnego

Bez względu na to, czy jesteśmy tradycjonalistami, czy raczej lubujemy się w nowinkach technologicznych, współcześnie, bez problemu kupimy włączniki światła, w pełni dopasowane do naszych potrzeb. Z ich pomocą możemy tworzyć bezpieczne i wygodne wnętrza, w których z przyjemnością spędzamy czas i wykonujemy codzienne obowiązki.

Włączniki, krok po kroku, zyskują na znaczeniu i zaczynają być dostrzegane przez dekoratorów wnętrz, jako istotny element wyposażenia, który również musi wkomponowywać się stylistycznie w powierzchnię ściany.

Szukajmy zatem rozwiązań, które spełniają nasze oczekiwania użytkowe, a przy tym są naprawdę estetyczne i zdecydowanie w naszym guście.

Podobne artykuły