Stäubli Łódź Sp. z o.o.
WAGO ELWAG sp. z o.o..
IGE+XAO Polska sp. z o.o. Miejsce na reklamę NOWIMEX s.c.

Artykuł Dodaj artykuł

Oznaczenia przewodów instalacyjnych

23-07-2019, 02:00

W chwili obecnej na rynku możemy znaleźć ogromny wybór przewodów instalacyjnych. Każdy z nich posiada specyficzne parametry i jest dedykowany do określonych zadań. Odpowiedni dobór przewodu daje gwarancję, że projektowana instalacja będzie działać niezawodnie przez długie lata. Dlatego warto poznać podstawowe oznaczenia przewodów instalacyjnych, które opisują nie tylko ich budowę, ale także przeznaczenie.

d
Oznaczenie budowy przewodów

Oznaczenie przewodów instalacji elektrycznej ułatwia ich klasyfikację, jak również identyfikację przez osoby zakładające instalację. Dzięki temu łatwiej dobrać konkretny przewód pod kątem wymagań danego urządzenia lub obwodu instalacji. Oznaczenie przewodu charakteryzuje kilka jego parametrów i ma najczęściej postać ciągu małych oraz dużych liter alfabetu.

W pierwszej kolejności podawane jest oznaczenie konstrukcji żyły, która może być zbudowana z drutu (D), linki (L) bądź linki giętkiej (Lg). Jeżeli dany przewód jest wykonany z materiału innego aniżeli miedź, to przed oznaczeniem konstrukcji znajdziemy informację czy jest wykonany z aluminium (A), czy też ze stali (F).

Po oznaczeniu konstrukcji żyły określany jest materiał, z którego zbudowana została izolacja. W tym przypadku możemy spotkać się z oznaczeniem Y (polwinit), G (guma) oraz X (polietylen). Literka Y widoczna dodatkowo przed symbolem określającym konstrukcję żyły oznacza powłokę przewodu wykonaną z polwinitu.

Kolejna litera charakteryzuje budowę przewodu. W tej kategorii możemy wyróżnić następujące oznaczenia:

  • a – powłoka z bawełnianej przędzy,
  • b – izolacja odporna na wysoką temperaturę,
  • c – przewód z materiału niepalnego,
  • d – przewód o zwiększonej grubości,
  • p – przewód płaski,
  • u – przewód uzbrojony,
  • n – przewód posiadający tzw. linkę nośną.

Wśród oznaczeń znajdziemy także symbole, które określają przeznaczenie konkretnego przewodu. I tak możemy wyróżnić przewód akumulatorowy (ak), wysokiego napięcia (w), wtynkowy (t), przewód jezdny okrągły (jo) oraz przewód jezdny profilowy (jp).

Teoria w praktyce

W teorii wszystko jest idealnie uporządkowane. A jak oznaczenia przewodów wyglądają w praktyce? Możemy tutaj wymienić kilka typów uwzględniających rozpisane wcześniej symbole.

DY jest przewodem miedzianym, złożonym z jednego drutu, z izolacją wykonaną z polwinitu. Przewody DY doskonale sprawdzają się w suchych pomieszczeniach. Mogą być układane w specjalnych rurach na tynku, jak również pod jego powierzchnią. Ten typ przewodu służy do podłączania urządzeń oświetleniowych oraz sterowniczych.

LgY to również przewód miedziany wielodrutowy, giętki, który posiada izolację wykonaną z polwinitu. Przewody instalacyjne tego typu można stosować w rurach instalacyjnych, zamkniętych układach, jak również do tworzenia połączeń w urządzeniach elektroenergetycznych.

YDY jest miedzianym przewodem jednodrutowym, który posiada izolację z polwinitu oraz powłokę wykonaną z tego samego materiału. Ten typ przewodu świetnie sprawdza się zarówno w suchych, jak i wilgotnych pomieszczeniach. Może być prowadzony na tynku lub pod tynkiem.

Odmianami typu YDY mogą być YDYp, który jest przewodem płaskim, oraz YDYt, który jest przewodem wtynkowym.

OMY oraz OMYp to typowe przewody stosowane w mieszkaniach oraz biurach (oponowe, mieszkaniowe). Wykonane z miedzi i umieszczone w izolacji polwinitowej. Pierwszy typ to przewód okrągły, drugi jest przewodem płaskim. Oba rodzaje doskonale sprawdzają się w mieszkaniach i biurach. Mogą być stosowane w pomieszczeniach wilgotnych. Za ich pomocą podłącza się najczęściej urządzenia AGD. Tego typu przewodów nie można stosować na zewnątrz.

Z pewnością warto poznać oznaczenia podstawowych typów przewodów instalacyjnych. Dzięki temu odwiedzając sklep elektryczny, będziemy w stanie wybrać produkty odpowiednie do potrzeb naszej instalacji elektrycznej.

Podobne artykuły