Stäubli Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Stały dostęp do sieci

31-05-2019, 02:00

Stały dostęp do sieci

Technologia nieustannie się zmienia i wciąż poszukujemy atrakcyjnych rozwiązań, które zapewniają szybszą komunikację, tańsze transfery oraz pewnego rodzaju niezależność. Dlatego właśnie zwykły miedziany kabel przechodzi już do historii i obecnie zarówno firmy, jak i samorządy, inwestują w światłowody. Jeszcze kilka lat temu technologia ta wydawała się tak futurystyczna, że niemalże niemożliwa, ale postęp i potrzeby odbiorców internetu sprawiają, że ten rodzaj łącza jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem.

  1. Internet w codziennym życiu, Ethernet w przemyśle
  2. Switche a konwertery SFP
  3. Światłowód czyli szybko i bez zakłóceń

Internet w codziennym życiu, Ethernet w przemyśle

W obecnej dobie internetu ciężko sobie wyobrazić dom, mieszkanie czy tym bardziej funkcjonowanie firmy bez dostępu do sieci. Na mapie Polski występuje coraz mniej miejsc, gdzie mogą być problemy z odbiorem sygnału, a dzięki nowoczesnej technologii, czarne punkty znikają na dobre. Światłowody gwarantują przede wszystkim dużą przepustowość. Oznacza to, że w jednym czasie jesteśmy w stanie przesłać konkretną ilość danych. Przy światłowodach możemy mówić o terabajtach danych, co byłoby nieosiągalne w starej technologii opartej o miedź. Oczywiście na szybkość łącza będą miały wpływ także inne czynniki, takie jak: możliwości operatora, oprogramowanie czy też dodatkowe moduły.

Coraz większą popularnością cieszy się również Ethernet. To technologia wykorzystywana w transmisji danych i szczególnie wykorzystywana jest w przemyśle. Co istotne, bez problemu można wykorzystać łącze jako sieć, ale sprawdza się także w komunikacji między komputerami, HMI, urządzeniami wykonawczymi czy też sterownikami. Standardowo więc Ethernet zapewnia bezpieczeństwo, niskie koszty i możliwość łatwej integracji z systemami, w przemyśle dodatkowo docenia się jego niezawodność. 

Switche a konwertery SFP

Jednym z elementów, które mogą być niezbędne do funkcjonowania transmisji danych są switche. Ich uzupełnieniem są konwertery, które przekształcają sygnał elektryczny na optyczny oraz optyczny na elektryczny. Szczególnie popularne są moduły SFP (Small Form-factor Pluggable). Współpracują z większością switchy i routerów z odpowiednim gniazdem. Doskonałej jakości moduł sfp znajdziesz w sklepie Astor. To uniwersalny element, które pozwala w czasie zmiany sieci zrezygnować z wymiany urządzenia lub zakupu nowych mediów jedynie dobrać odpowiedni moduł SFP. Poza tym technologia ta pozwala na zmianę medium przewodzącego strumień danych ze standardowej skrętki STP/UTP na kabel światłowodowy - poprzez moduł SFP. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż instalowanie światłowodu.

Przełączniki sieciowe łączą poszczególne segmenty sieci komputerowej. W konkretnych rozwiązaniach można stworzyć wiele różnych połączeń. Switche sprawdzają się zarówno w małych firmach jak i w dużych zakładach produkcyjnych, a ich najważniejszą zaletą jest rozszerzanie pasma transmisji danych. W momencie, gdy z sieci korzysta wielu użytkowników, wówczas stają się wręcz niezastąpione. Dzięki przełącznikom dane są przesyłane błyskawicznie i bez przerw.

Światłowód czyli szybko i bez zakłóceń

Wiele osób pamięta jeszcze jak mocny wpływ miała pogoda na szybkość i jakość połączenia z siecią. Sam kabel miedziany był niezwykle wrażliwy na warunki atmosferyczne i zakłócenia elektromagnetyczne. Dodatkowo niektóre urządzenia skutecznie potrafią zakłócać przekaz danych. Takich problemów nie dostrzega się w momencie, gdy instalujemy światłowód. Dzięki niemu możemy zyskać bezpieczeństwo przesyłu danych oraz uniknąć zagrożenia pożarowego. Światłowód jest rozwiązaniem wygodnym i ekonomicznym pod względem zajmowanego miejsca. Średnica kabla wynosi do 0,05 milimetra i nawet w powłoce ochronnej można bez problemu stworzyć wiązkę kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu rurek o tychże wymiarach, a kabel nie przekracza przeciętnej grubości. Będzie on również lżejszy od miedzianego i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Podobne artykuły