Stäubli Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Awaria elektryczna – kiedy lepiej odpuścić i zadzwonić na pogotowie elektryczne?

28-02-2019, 01:00

Trzeba być niezwykle ostrożnym, jeśli chodzi o sprawy związane z elektryką. Nie każdy posiada taką wiedzę i umiejętności, aby radzić sobie z awariami elektrycznymi w swoim domu. Te z kolei mogą przydarzyć się każdemu i to w najmniej odpowiednim momencie. Dzisiaj wytłumaczymy dlaczego lepiej jest czasami odpuścić i polegać na specjalistach w tej dziedzinie, a kiedy można spróbować zająć się usterką osobiście.

Awaria elektryczna – kiedy lepiej odpuścić i zadzwonić na pogotowie elektryczne?
Tylko dla doświadczonych

Elektryka jest dziedziną dość specyficzną i oczywiście niebezpieczną, dlatego zajmować się nią mogą i powinni wyłącznie fachowcy. Rozumiemy przez to osoby wykwalifikowane, które ukończyły odpowiednie kursy, szkolenia i inne przygotowania zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Oczywiście, mogą zdarzyć się osoby, dla których majsterkowanie zwyczajnie sprawia im wiele przyjemności i jako samouki dowiadują się więcej na temat elektryki.

Zatem jeśli nie jesteś osobą doświadczoną i nie miałeś wcześniej styczności z prądem albo takie sytuacje zazwyczaj kończyły się fiaskiem, powinieneś zdecydowanie odpuścić. Lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy elektryków, którzy w razie awarii od razu będą mogli zareagować i zabezpieczyć Twój dom.

Najczęstsze awarie elektryczne

Teraz przejdźmy do problemów, z jakimi możesz spotkać się najczęściej w swoim domu. We wszystkich niżej wymienionych przypadkach funkcjonuje ta sama zasada – lepiej zostaw to fachowcom.

  • Awaria obwodu zasilania prądu
  • Niewystarczająca moc przyłączeniowa dla wszystkich urządzeń
  • Wielkość przewodów niezgodna z specyfikacją projektu
  • Nieodpowiednie położenie przewodów
  • Niesprawdzenie poprawności działania całego układu elektrycznego

Oto kilka przykładów przyczyn, które mogą prowadzić do poważniejszych awarii, na wskutek których koniecznie jest wezwanie całodobowego pogotowia elektrycznego we Wrocławiu. Słyszalne syczenie, odczuwalny swąd i widoczne iskry to pierwsze symptomy, których nie wolno ignorować. Trzeba błyskawicznie zareagować, niezależnie od pory dnia czy nocy, dlatego polecamy kontaktować się z pogotowiem elektrycznym działającym 24h na dobę. Równie dobrze może chodzić o wyrwane gniazdko, przepalone bezpieczniki albo popsute włączniki światła, które z pozoru można naprawić samodzielnie.

Jednak tak jak wspomnieliśmy wcześniej, trzeba znać się na rzeczy i wiedzieć w jakim stanie aktualnie jest Twoja instalacja elektryczna. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, powinieneś zaprzestać naprawy we własnym zakresie i zdać się na specjalistów elektryków.

Jak działa pogotowie elektryczne?

  • Podobnie jak w przypadku służb ratowniczych, pogotowie elektryczne zadaje Ci parę pytań Co się właściwie stało?
  • Jakie oznaki awarii zauważyłeś?
  • Kiedy to się stało?
  • Czy teren jest optymalnie zabezpieczony?

Poza tym funkcjonariusz udzieli Ci niezbędnych wskazówek odnośnie postępowania w razie awarii, byś mógł zabezpieczyć siebie i bliskich. Wszystko jest wówczas pod kontrolą, a po podaniu dokładnego adresu możesz spodziewać się przyjazdu elektryków w krótkim czasie. Następnie zajmują się naprawą usterki, a jeśli mają do czynienia z poważniejszą awarią, mogą potrzebować nawet kilku godzin czy kilku dni na uratowanie sytuacji. Dzieje się tak jednak w wyjątkowych sytuacjach, aczkolwiek zawsze warto mieć pod ręką numer do pobliskiego pogotowia elektrycznego.