Stäubli Łódź Sp. z o.o.
FLIR SYSTEMSFLIR SYSTEMS

Artykuł Dodaj artykuł

Instalacja elektryczna może być bezpieczniejsza

Domowa lub mieszkaniowa instalacja elektryczna to kable, gniazda, wtyczki i przewody odbiorników, a także chroniące całość wyłączniki nadprądowe, czyli po prostu bezpieczniki. Jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowana i wykonana, powinna w zasadzie służyć bezawaryjnie przez wiele lat.

Instalacja elektryczna może być bezpieczniejsza

Domowa lub mieszkaniowa instalacja elektryczna to kable, gniazda, wtyczki i przewody odbiorników, a także chroniące całość wyłączniki nadprądowe, czyli po prostu bezpieczniki. Jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowana i wykonana, powinna w zasadzie służyć bezawaryjnie przez wiele lat. W zasadzie, bo wiele zależy też od odbiorników oraz ludzi, którzy z nich korzystają: częste zwarcia wywoływane czy to awariami sprzętu, czy np. próbami podpinania urządzeń o zbyt dużej mocy nie służą sieci prądowej.

O ile właściciele i lokatorzy mieszkań w budynkach wielorodzinnych są niejako skazani na instalacje wykonane przez budowniczych, o tyle posiadacze domów jednorodzinnych mogą sobie pozwolić na nieco bardziej rozbudowaną, ale za to bezpieczniejszą instalację. Wystarczy, jeśli na etapie projektowania zdecydują się na dodanie dwóch urządzeń modułowych, dostępnych w sklepie https://www.stukpuk.pl/artykuly-elektryczne.

Pokażą, gdzie jest prąd

Pierwszym z nich są lampki sygnalizacyjne. Są to zużywające śladowe ilości prądu moduły z diodami LED, których zadaniem jest wskazywanie, czy w danym obwodzie płynie prąd. Każdy wie, jak trudno jest się czasem połapać w domowych bezpiecznikach: który chroni np. lodówkę, który oświetlenie w łazience, a który komputer w gabinecie. Jeśli dojdzie do zwarcia lub przeciążenia i wyłącznik nadprądowy otworzy obwód, lampki wskażą niezawodnie, gdzie jest napięcie, gdzie go brak, a gdzie doszło do zwarcia. Ułatwiają one diagnostykę i rozwiązanie problemu.

Wyłączą prąd, gdy ktoś narazi się na porażenie

Drugim elementem są wyłączniki różnicowoprądowe. To także rodzaj bezpieczników, ale działających na innej zasadzie. Te niezwykle czułe urządzenia reagują na wypływ prądu poza odbiornik i w ciągu milisekund odcinają dopływ prądu – a wszystko po to, by chronić przed porażeniem. Wyłącznik różnicowoprądowy powinien być zamontowany w każdym domu i mieszkaniu, w którym przebywają małe dzieci, osoby cierpiące na choroby otępienne, a także niektóre zwierzęta domowe, zwłaszcza młode psy, gryzonie i króliki. Ich obecność stwarza nieustanne ryzyko porażenia: dzieci i osoby upośledzone umysłowo mogą manipulować przy gniazdach i kontaktach, wtykać tam metalowe przedmioty albo narażać odbiorniki prądu na kontakt z wodą, np. wkładając suszarkę do włosów do wanny. Zwierzętom domowym zdarza się natomiast przegryzać przewody. Każda taka sytuacja oznacza porażenie prądem, być może nawet ze skutkiem śmiertelnym. Skutecznie zapobiega temu wyłącznik różnicowoprądowy, który błyskawicznie wyłącza prąd w danym obwodzie.

Bezpieczniki z jednoczesną ochroną domowników

Jeśli ktoś woli mieć mniej urządzeń modułowych na tablicy, może wybrać wyłączniki łączące funkcję bezpieczników nadprądowych i różnicowoprądowych. Tym sposobem jeden rodzaj urządzenia chronić będzie zarówno sieć wraz z odbiornikami, jak i domowników oraz ich zwierzęta. W tak chronionym domu lub mieszkaniu na pewno nie dojdzie do pożaru w wyniku zwarcia instalacji ani też nikt nie zostanie porażony prądem 230 V.   

Podobne artykuły