Stäubli Łódź Sp. z o.o.
WAGO ELWAG sp. z o.o..

Artykuł Dodaj artykuł

Mocne wsparcie przy modernizacji rozdzielnic głównych, SPD typu 1, FLT-SEC-HYBRYD

FLT-SEC-HYBRYD to innowacyjny odgromnik typu 1, klasa testu I oraz klasa testu II o konstrukcji iskiernikowej.

FLT-SEC-HYBRYD to innowacyjny odgromnik typu 1, klasa testu I oraz klasa testu II o konstrukcji iskiernikowej.

Jego zalety objawiają się zwłaszcza przy modernizacjach pracujących rozdzielnic. Najważniejszym wyzwaniem jest wtedy brak miejsca na kolejny aparat.  Ten odgromnik w zasadzie nie wymaga dodatkowego miejsca na dobezpieczenia.  Wewnątrz wkładki zawiera on swój własny  bezpiecznik topikowy. Wewnętrzny bezpiecznik jest selektywny ze wszystkimi  poprzedzającymi bezpiecznikami od wartości 400A gG.  

Kolejną zaletą przy braku dodatkowych dłuższych połączeń jest to, że oferuje dzięki temu lepszy bo niższy poziom ochrony, brak tutaj istotnego wpływu na Up z powodu zaledwie parocentymetrowego wydłużenia  konstrukcji (rys. nr 1).

Wewnątrz wkładki z iskiernikiem własny  bezpiecznik topikowy
Rys 1: Wewnątrz wkładki z iskiernikiem własny - bezpiecznik topikowy

Sama konstrukcja iskiernika, obecna również u innych przedstawicieli FLT–SEC-.., zapewnia praktyczny brak tzw. prądu następczego w przypadku zapłonu przez pik przepięcia, co zapewnia bezprzerwowe zasilanie w środowisku dużej ilości i o dużych amplitudach przepięć.

W zależności od układu sieci do ochrony możemy je zestawiać w zestawy zarówno do sieci TN-C, jak i do TT/TN-S. O ile do zestawu dla ochrony TN-C wystarczą trzy iskierniki plus mostek, np. MPB 18/1-6/35 (rys nr 2), o tyle rozwiązanie dla TT/TN-S jest bardziej rozbudowane. Składa się ono z podobnych trzech iskierników lecz pomiędzy przewód PE oraz N włączony jest specjalny iskiernik zbiorczy (100kA 10/350µs). Elektrycznie razem te cztery iskierniki połączone sa specjalnym mostkiem typu FLT-SEC-H MPB-3+1 (rys nr 3)

Rys 2: Trzy iskierniki dla ochrony układu sieci TN-C Rys 3: Cztery iskierniki dla ochrony układu sieci TN-S/TT
Rys 2: Trzy iskierniki dla ochrony układu sieci TN-C Rys 3: Cztery iskierniki dla ochrony układu sieci
TN-S/TT

Specjalny iskiernik zbiorczy FLT-SEC-P-T1-N/PE-…/100-FM, występuje w dwóch wersjach Uc = 350 V  AC  i Uc = 440VAC.  (rys nr 4)

Rys 4: Iskiernik zbiorczy dla ochrony układu sieci TN-S/TT
Rys 4: Iskiernik zbiorczy dla ochrony układu sieci TN-S/TT

FLT-SEC-HYBRYD występuje  w dwóch wersjach Uc: 264 V oraz 440 V. Należą do dużej  rodziny ograniczników SEC, przeznaczonych do ochrony sieci zasilania AC. Dla wygody ograniczniki te można również zakupić w zestawach gotowych do montażu w układzie 3+0 zarówno w wersji Uc= 264 V AC  jak i Uc = 440 V AC. Jakość i trwałość tych ograniczników z rodziny SEC  jest potwierdzona możliwością bezpłatnej wymiany uszkodzonej wkładki w okresie do 5 lat od zakupienia całego aparatu. 

Pomimo dużej złożoności, jest to konstrukcja: podstawka + wkładka,  zapewnia możliwość okresowego badania elektrycznego przy pomocy kolejnej wersji CHECKMASTER a, mobilnego laboratorium do badania ograniczników przepięć (rys nr 5). Badanie to jest wymagane normą PN-EN 62305-3, również jak i raportowanie wszelkich aktywności związanymi z SPM, środkami chroniącymi przed LEMP. Po badaniu możemy otrzymać pisemny raport, gdzie możemy zapisać nazwę obiektu, symbole aparatów i wynik  badania. Najważniejsze jest jednak to, że takie badanie wykrywa ograniczniki u kresu ich możliwości ochronnych mimo, że nadal obecny jest status „zielony”. Oczywiście aparat posiada własny styk przełączny dla komunikowania zdalnego po fakcie o jego przeciążeniu.

Rys 5: CHECKMASTER, mobilne laboratorium do badania ograniczników przepięć Rys 6: Wspornik końcowy CLIPFIX 35
Rys 5: CHECKMASTER, mobilne laboratorium
do badania ograniczników przepięć
Rys 6: Wspornik końcowy CLIPFIX 35

Instalując zestawy ograniczników typu 1 warto pamiętać o solidnym wspieraniu ich wspornikami końcowymi, na przykład CLIPFIX 35 (rys 6). Dzięki temu cała konstrukcja jest mechanicznie sztywna. Niezmiernie ważne są długości przewodów połączeniowych. Powinny być krótkie  i układane prostoliniowo. Przewody łączące jedno pole ogranicznika z ochroną nadprądową pomiędzy dwoma przewodami nie powinny przekraczać łącznie 0,5 metra ( PN-HD 60364-5-534:2016).

Nowy iskiernik wewnątrz wkładki nie wywołuje prądów następczych, a jego parametry potwierdzają posiadane certyfikaty KEMA, DEKRA,GL. Praktyczny brak prądu upływu predestynuje go do zastosowań przed licznikowych również.

Na koniec, wszystkie zaciski podwójne ograniczników nie połączone z przewodami należy dokręcić momentem siły takim, jak przy dokręcaniu przewodów  (rys nr 7)

Rys 7 Dokręcanie wolnych zacisków
Rys 7 Dokręcanie wolnych zacisków

 

Artykuł został dodany przez firmę

Phoenix Contact Sp. z o.o.

Pod tą nazwą kryje się doskonały serwis. Dzięki kompetentnemu i indywidualnemu doradztwu oferowanemu przez naszą spółkę handlową nasi klienci są zawsze w centrum naszego zainteresowania. Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły