Artykuł Dodaj artykuł

Jak poprowadzić instalację elektryczną w domku drewnianym?

W roli pomieszczenia gospodarczego, przydomowego warsztatu i dodatkowego miejsca do przechowywania narzędzi ogrodniczych i innych, świetnie sprawdzają się drewniane domki ogrodowe. Przydatna okazuje się w nich instalacja elektryczna. Jak poprowadzić ją bezpiecznie i skutecznie?

Jak poprowadzić instalację elektryczną w domku drewnianym?W roli pomieszczenia gospodarczego, przydomowego warsztatu i dodatkowego miejsca do przechowywania narzędzi ogrodniczych i innych, świetnie sprawdzają się drewniane domki ogrodowe. Przydatna okazuje się w nich instalacja elektryczna. Jak poprowadzić ją bezpiecznie i skutecznie?

Instalacja spełniająca normy

Jako że drewno jest materiałem łatwopalnym, należy tak zaplanować i wykonać instalację elektryczną, aby zminimalizować ryzyko powstania iskry, która mogłaby wywołać pożar.

Zasadniczo nie ma specjalnych norm dotyczących prowadzenia instalacji elektrycznej w budynkach drewnianych. Niemniej, bez względu na to czy będą to domki narzędziowe drewniane, domki letniskowe lub inne domki ogrodowe, przy planowaniu instalacji elektrycznej powinno się oprzeć na normie PN-IEC 60364-5-51 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ważne jest również zdroworozsądkowe podejście.

Planowanie instalacji

Jeśli domki narzędziowe wykonane z drewna mają być zaopatrzone w instalację elektryczną, należy zaplanować we wnętrzu odpowiednią ilość takich elementów instalacyjnych jak:

  • gniazda wtyczkowe,
  • wypusty oświetleniowe,
  • łączniki,
  • wydzielone obwody do większych odbiorników energii, np. maszyn do majsterkowania.

Jak poprowadzić instalację elektryczną w domku drewnianym?Zaleca się zminimalizowanie ilości gniazd wtyczkowych i źródeł oświetlenia znajdujących się w jednym obwodzie. Maksymalnie powinno się w nim znaleźć 10 punktów, ale w budynkach drewnianych warto ograniczyć ich liczbę do 6. Dla odbiorników większej mocy najlepiej stworzyć osobny obwód wraz z solidnym zabezpieczeniem.

Można zaprojektować kilka dodatkowych obwodów w obiekcie, aby w przyszłości móc bez konieczności rozbudowy instalacji podłączyć np. grzejnik elektryczny czy inny sprzęt.

Należy narysować plan instalacji elektrycznej, oznaczając wypusty oświetleniowe, gniazda wtyczkowe czy miejsca instalacji łączników oraz przebieg trasy przewodów elektrycznych. Przewody najlepiej jest dodatkowo zabezpieczyć poprzez poprowadzenie ich w rurkach lub kanałach instalacyjnych. W Polsce co prawda przepisy nie narzucają takich zabezpieczeń, ale warto je wykonać. Instalacja może być prowadzona wyłącznie przewodami miedzianymi, wyposażonymi w podwójną izolację. Wszystkie przewody prowadzone w drewnianych ścianach lub przez elementy drewniane, muszą być zabezpieczone przed zbyt dużym naprężeniem mechanicznym i przed uszkodzeniem izolacji.


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.