Stäubli Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Czym powinna charakteryzować się rozdzielnica średniego napięcia?

22-07-2015, 02:00

Instalacje elektroenergetyczne potrzebują sprawdzonych i wysokiej jakości rozwiązań – tylko to jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo korzystania z elektryczności.

Wybierając poszczególne elementy, nie należy sugerować się ceną, a właściwościami i jakością wykonania. Zasada ta dotyczy także rozdzielnic średniego napięcia. Jeśli potrzebujesz takiej, zadbaj o to, by była ona w stanie zapewnić niezawodność działania, bezpieczeństwo oraz wysoką jakość na lata.

Właściwości dobrej rozdzielnicy średniego napięcia

Czym powinna charakteryzować się rozdzielnica średniego napięcia?Jeśli zależy Ci na jak najlepszym rozwiązaniu z zakresy rozdzielnicy średniego napięcia na pewno nie bez znaczenia okażą się wymiary. Im mniejsze, tym bardziej praktyczne, jednak jednocześnie należy zadbać o to, by wymiary te zapewniały odpowiednie napięcie znamionowe. Warto także wybrać rozwiązanie, które pozwoli wygodnie oddzielić główny tor szynowy od przestrzeni służącej kablom zasilającym, a dokładnie ich podłączeniu.

Jeśli wybierzesz rozdzielnicę wykonaną z wysokiej jakości materiałów, z miedzianych połączeń szynowych oraz taką, która wykorzystuje w swojej pracy nowoczesne napędy, nie musisz martwić się o jej konserwację – będzie pracować bez niej niezawodnie przez długie lata. Materiały, z jakiej jest ona wykonana, powinny być odporne na korozję, która jest potencjalnych dla niej zagrożeniem – tu doskonale sprawdza się zwłaszcza aluminium z cynkiem, z których tworzona jest skuteczna antykorozyjna powłoka. Nie można też pominąć zastosowanej aparatury łączeniowej dla łączników oraz rozłączników GTR.

Rozdzielnica – aspekt wygody

Dobra rozdzielnica średniego napięcia powinna być nie tylko solidna i wytrzymała, ale również wygodna w użytkowaniu. Zwróć uwagę na to, czy jej obsługa jest prosta, a wręcz intuicyjna, czy można mieć do niej łatwy dostęp, jak wygląda kwestia jej konserwacji, a także to, ile miejsca zajmuje i gdzie można ją zamontować. Tu poleca się zwłaszcza takie rozdzielnice, które mają możliwość ustawienia przyściennego (oszczędność miejsca).

Bezpieczeństwo rozdzielnicy średniego napięcia

Warto zwrócić uwagę na to, czy dana rozdzielnica posiada rozwiązania dbające o poziom bezpieczeństwa związanego z jej użytkowaniem. Wśród takich rozwiązań wymienić można między innymi stopień odporności na skutki zwarć zewnętrznych, wzmocnioną konstrukcję pól, możliwość dostępu do obwodów sterowniczych oraz wszelkich urządzeń rozdzielnicy bez konieczności bezpośredniego kontaktu z obwodami głównymi. Istotne są także blokady, które chronią przed błędnymi czynnościami łączeniowymi oraz przed bezpośrednim kontaktem z elementami będącymi pod napięciem.

Pamiętajmy od tym, że od tego, z jakiej rozdzielnicy korzystamy, zależy także zdrowie, a nawet życie człowieka. Warto postawić na najwyższą jakość.

Więcej wartościowych informacji znajdziesz na stronie internetowej: http://zpue.pl/

Podobne artykuły