google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 22.10.2019
  1 USD
  3.8408
  0.0101
  1 EUR
  4.2792
  0.0017
  1 CHF
  3.8851
  -0.0048
  1 GBP
  4.9700
  -0.0009
  1 RUB
  0.0603
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jesienne burze? Zabezpiecz swój dom, dzięki instalacji odgromowej

  Słońce za dnia, burza pod wieczór. Znasz to? Uroki panujących warunków i strefy klimatycznej potrafią nas zaskoczyć, a odpowiednie czynniki wpływają na powstawanie intensywnych, letnich lub jesiennych burz.

  Jesienne burze? Zabezpiecz swój dom, dzięki instalacji odgromowej

  Wszyscy znamy wytyczne, które mówią o poprawnym zachowywaniu się podczas burzy - nie używamy elektroniki, unikamy otwartych przestrzeni, nie chowamy się pod drzewami. Pamiętając o tych poradach nie możemy zapominać o tej najważniejszej, mówiącej o niezbędnym zabezpieczeniu naszego domostwa.

  Dlaczego instalacja odgromowa jest ważna?

  Pytanie proste, ale warto na nie odpowiedzieć na samym starcie. Piorun to potężne wyładowanie elektryczne, sięgające nawet 100 000 A, o temperaturze powyżej 30 tysięcy °C. Podczas wyładowania dochodzi do przepływu ładunków – ujemnych w kierunku ziemi i dodatnich w stronę nieba. Jego wartość jest ponad 1000 razy większa niż w przypadku domowej instalacji, realnie zagrażając zdrowiu mieszkańców i okolicznych przechodniów. 

  Nieodpowiednie dostosowanie budynku do tak dużych wyładowań skutkuje zniszczeniami elewacji budynku, pożarami, uszkodzeniami instalacji elektrycznej i urządzeniami, które są do nich podłączone. Aby tego uniknąć stosuje się zabezpieczenia odgromowe, których rolą jest zapewnić bezpieczeństwo zarówno nam, jak i sprzętu.

  Porada I: instalację odgromową powinny mieć domy wielorodzinne i jednorodzinne, zwłaszcza te, które sięgają powyżej 15 m lub jeśli zbudowane są z materiałów łatwo zapalnych.

  Elementy zabezpieczające przed burzą:

  Aby ochronić nasze domostwo, podczas budowania lub kupowania mieszkania zwróć uwagę na istnienie:

  • tzw. zwodów, które ułożone są na dachu i na kominach
  • przewodów odprowadzających, które znajdują się na ścianach bocznych budynku
  • uziomów naturalnych lub sztucznych, które znajdują się w ziemi,
  • instalacji odgromowej, która jest niezbędna i obowiązkowa. Wśród jej elementów znaleźć się musi min. bednarka ocynkowana (w szerokości i grubości od 25x3mm do 40x5mm) i drut odgromowy, który najczęściej znajduje się na dachu naszego budynku
  • ograniczników przepięć, które chronią urządzenia podłączone do sieci,
  • wentylacji, która pomaga utrzymać odpowiednią, stałą temperaturę w pomieszczeniu, zmniejszając ryzyko przegrzania. Jest to niezwykle ważny element zwłaszcza w dużych pomieszczaniach, takich jak magazyny czy hurtownie.

  Porada II: ochronniki w typie B+C zwane są również przepięciami 1 + 2 klasy. Typ A nie dotyczy domowych instalacji, typ B służy do ochrony przed wysokimi napięciami, typ C chroni przed napięciami mniejszymi, a D ochronia konkretne, czułe urządzenia.

  Co może zniszczyć piorun?

  O ile w Polsce najczęściej burze występują wiosną i latem, o tyle nie powinny nas zaskoczyć wyładowania również jesienią i zimą. Trudno oszacować ilość uderzeń o ziemię podczas jednej, porywistej burzy, ale zdecydowanie łatwiej jest wskazać skutki, wynikające z tych uderzeń. Najczęściej burza jest przyczyną pożarów, uszkodzeń w elewacjach lub uszkodzeń pojazdów. Historia udokumentowała przypadki, w których piorun dostał się przez komin do domostwa, niszcząc wnętrze od środka. Tak ogromne wyładowanie powoduje realny uszczerbek na zdrowiu, a w skrajnych wypadkach również śmierć.

  Oprócz powyższych wymienia się rozerwane mury, przecięte płyty okładzin ściennych, przepalone druty instalacji, uszkodzone urządzenia elektroniczne. Mając na uwadze te kosztowne i niebezpieczne skutki warto zainwestować w systemy odgromowe – w końcu na szali jest twoje bezpieczeństwo i spokojny sen.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.