google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 18.10.2019
  1 USD
  3.8503
  -0.0135
  1 EUR
  4.2844
  -0.0005
  1 CHF
  3.8969
  0.0067
  1 GBP
  4.9671
  0.0215
  1 RUB
  0.0602
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Mechanika sceniczna – co wchodzi w jej skład?

  Wydarzenia kulturalne na dużą skalę wymagają specjalnej oprawy. Chodzi tu głównie nie tylko o aranżację sceny, ale także dodatkowe elementy wpływające na wartość widowiskową wydarzenia. Mechanika sceniczna to branża, która zajmuje się projektowaniem sceny z uwzględnieniem potrzeb występujących artystów oraz widowni obserwującej widowisko. Jakie elementy wchodzą w skład mechaniki estradowej i jak one wpływają na walory artystyczne przedstawienia?

  Mechanika sceniczna – co wchodzi w jej skład?
  Czym jest mechanika sceniczna?

  Jeżeli chociaż raz brałeś udział w koncercie lub wystąpieniach teatralnych to wiesz, jak dużo rzeczy dzieje się na scenie. Nie chodzi tu tylko o występujących artystów, ale cała oprawę estradową. Mechanika sceniczna zajmuje się przygotowaniem elementów, które często są nie widoczne dla widza, ale znacznie poprawiają wartość artystyczną wydarzenia. Elementy wchodzące w jej skład odpowiadają za efekty świetlne i nagłośnieniowe, a także pozwalają zarządzać wyposażeniem sceny za pomocą sterowników.

  Jak mechanika sceniczna jest wykorzystywana podczas występów?

  Wszystko, co się dzieje na scenie, jest sterowane za pomocą mechaniki scenicznej. Bez niej widowisko nie byłoby tak atrakcyjne dla odbiorcy, a artyści nie mogliby zrealizować zaplanowanego scenariusza. Wśród podstawowych elementów mechaniki scenicznej można wyróżnić takie elementy jak:

  • Kurtyna – odpowiada ona za budowę nastroju oraz pozwala na zmianę organizacji na scenie podczas kolejnych etapów widowiska. Dzięki mechanice scenicznej kurtyną można sterować, podnosząc ją i opuszczając w dowolnym momencie.
    
  • Mosty oświetleniowe – konstrukcja mostów może być zaprojektowana do potrzeb widowiska. To na niej zamontowane są elementy świetlne, którymi można sterować za pomocą mechaniki scenicznej, tworząc widowiskowe efekty świetlne.
    
  • Sztankiety dekoracyjne – służą do montażu dekoracji oraz elementów scenicznych zaprojektowanych według scenariusza widowiska. Wykorzystując mechanizmy sceniczne, można dowolnie manewrować dekoracjami, podnosząc je i zmieniając ich położenie według założeń scenografii.
    
  • Podesty elektryczne – w ich skład wchodzą także zapadnie sceniczne, które są pomocne przy organizacji sceny i transporcie jej elementów. Dzięki mechanizmom scenicznym podesty i zapadnie można dowolnie modyfikować za pomocą sterowników.

  Mechanika sceniczna to także inne elementy, takie jak napędy łańcuchowe, dźwigi, podciągi rurowe czy wciągarki bębnowe. Ich zastosowanie zależy od potrzeb widowiska, a także parametrów technicznych sceny.

  Dlaczego warto wykorzystać mechanikę sceniczną?

  Zautomatyzowane elementy sceny znacznie ułatwiają organizację całego przedsięwzięcia artystycznego. Ograniczają pracę ludzkich rąk, dzięki zastosowaniu sterowników z napędem elektrycznym. Dodatkowo mechanika sceniczna wpływa również na bezpieczeństwo, gdyż zapewnia odpowiednią stabilizację urządzeń i dekoracji wykorzystywanych do scenografii.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.