google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 16.09.2019
  1 USD
  3.9116
  -0.0004
  1 EUR
  4.3262
  -0.0134
  1 CHF
  3.9500
  -0.0108
  1 GBP
  4.8609
  -0.0096
  1 RUB
  0.0610
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Żarówki Led czy są najbardziej energooszczędne?

  Wszechobecny trend troski o środowisko z impetem – i niejako odgórnie - wtargnął do naszych domów.

  Wybierając rodzaj światła coraz częściej zwracamy uwagę na to, czy jest ono ekologiczne. Okazuje się, że najwydajniejszym i zarazem najprzyjaźniejszym źródłem światła są... żarówki Led. W czym są lepsze od świetlówek i dlaczego warto w nie zainwestować?

  Żarówki Led czy są najbardziej energooszczędne?
  Troska o środowisko

  Cofnijmy się kilka lat wstecz – wtedy to za sprawą decyzji Unii Europejskiej ze sklepów zniknęły żarówki wolframowe. Powód? Bardzo niska wydajność. Podobny los spotkał żarówki halogenowe - od września ubiegłego roku sklepy mogą jedynie wyprzedawać produkty, które mają w magazynach, nie mogą jednak sprowadzać nowych. Zakaz sprzedaży żarówek halogenowych to jeden z elementów planu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Pomysł mimo że budził ogromne kontrowersje, wydaje się być w pełni uzasadniony – żarówki Led są zdecydowanie bardziej oszczędne i mogą działać nawet od 15 do 20 lat! Z czego wynika ich ekologiczność? Żarówki Led składają się z małych diod. To właśnie one wytwarzają światło w zastępstwie żarnika lub szkodliwego gazu. Czy są one zatem najwydajniejszym źródłem światła?

  Żarówki Led, a świetlówki

  Porównajmy żarówki Led ze świetlówkami kompaktowymi, które to swego czasu– ze względu na lepszą wydajność energetyczną - zastąpiły te tradycyjne. One z kolei też nie posiadają żarnika, tylko świeci się w nich gaz. Jeśli chodzi o troskę o środowisko są więc nieco na straconej pozycji. Przejdźmy do wydajności. W tym zestawieniu żarówki Led również wypadają o niebo lepiej. Zdecydowanie wydajniej przetwarzają one energię w światło. Zużywają też dwa razy mniej watów elektryczności niż świetlówki.

  Oczywiście wśród tych drugich znajdziemy też takie o wysokiej wydajności, ale ona z kolei idzie w parze z... wysoką ceną. Krótko mówiąc, lepiej zainwestować w ledowy zamiennik o dwa razy mniejszych poborze energii. Dzięki temu rachunki za prąd będą znacznie niższe niż w przypadku świetlówek. Jeśli chodzi o żywotność to w tym przypadku również wygrywają żarówki Led – świecą one nawet do 5 razy dłużej niż świetlówki. Pod uwagę powinniśmy wziąć również cenę – owszem żarówki Led są droższe, ale i zdecydowanie bardziej trwałe. W efekcie nie musimy, co chwilę inwestować w nowe. Gdy weźmiemy więc pod uwagę pobór mocy i żywotność okaże się, że świetlówki wychodzą zdecydowanie drożej. Krótko mówiąc żarówki Led zapewniają długofalowe oszczędności na przestrzeni wielu lat. Na ich korzyść przemawia również wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

  Dlaczego żarówki Led świecą po wyłączeniu?

  Z pewnością zdarzyło wam się zauważyć, że czasem oświetlenie ledowe emituje światło mimo że... zostało już wyłączone. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Najbardziej prozaiczny jest taki, że... w domowej instalacji mamy podświetlenie wbudowane w wyłącznik światła i to właśnie on może generować niewielki pobór napięcia. Poza tym żarówka Led, którą kupiliśmy może być słabej jakości – w takiej sytuacji najlepiej przetestować inną i sprawdzić, czy problem zniknie. Przyczyn można również upatrywać w zawilgoconym włączniku lub puszce. Oprócz tego możemy mieć uszkodzoną izolację przewodów elektrycznych, opraw lampy czy nawet samą żarówkę.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.