google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 16.09.2019
  1 USD
  3.9116
  -0.0004
  1 EUR
  4.3262
  -0.0134
  1 CHF
  3.9500
  -0.0108
  1 GBP
  4.8609
  -0.0096
  1 RUB
  0.0610
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Instalacja fotowoltaiczna – Twoja własna elektrownia słoneczna

  Samodzielna produkcja energii ze słońca cieszy się dzisiaj coraz większym zainteresowaniem. Co warto o niej wiedzieć?

  Prąd pobieramy z sieci energetycznych, ale także możemy produkować go samodzielnie. Nowoczesna fotowoltaika to najlepszy wybór dla tych osób, którym zależy nie tylko na większej ochronie środowiska, ale również zawartości swojego portfela!

  Instalacja fotowoltaiczna – Twoja własna elektrownia słoneczna
  Fotowoltaika – co to jest?

  Pod pojęciem takim jak „fotowoltaika” znajduje się dziedzina techniki oraz nauki, która skupia się na przetwarzaniu światła słońca na energię elektryczną z wykorzystaniem tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego.

  Obecnie fotowoltaika znajduje coraz szersze zastosowanie, także pomimo wysokich kosztów początkowych w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii, czyli korzystaniem z prądu z sieci energetycznej.

  Głównym elementem instalacji fotowoltaicznych są ogniwa fotowoltaiczne. To komponenty wytwarzane z krzemu, które dla uzyskania lepszej efektywności łączone są w panele fotowoltaiczne o większej powierzchni.

  Fotowoltaika używana jest obecnie w różnych dziedzinach, między innymi panele fotowoltaiczne można zobaczyć:

  • w kalkulatorach
  • w zegarkach elektronicznych
  • w lampach zewnętrznych
  • w zasilaniu podświetlanych banerów
  • w zasilaniu układów telemetrycznych
  • na budynkach – do wytwarzania prądu na potrzeby własne
  • na pojazdach – tramwaje wodne, wozy kempingowe, jachty

  Nie powinniśmy mylić instalacji fotowoltaicznych z instalacjami wykorzystującymi kolektory słoneczne – te drugie używane są do produkcji energii cieplnej, na przykład do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania budynków.

  Dlaczego warto korzystać z fotowoltaiki?

  Zatem promieniowanie słoneczne może być wykorzystane na wiele sposobów. W energię elektryczną można zaopatrywać własny dom jednorodzinny, a także inne obiekty, na przykład biurowce, obiekty użyteczności publicznej, domek na działce.

  Obecnie fotowoltaika jest na wysokim poziomie, dlatego też instalacje fotowoltaiczne są również coraz to bardziej efektywne, a przy tym tańsze niż przed laty.

  Dla inwestora decydującego się na taką formę wytwarzania energii to szereg korzyści, w tym między innymi niższe koszty korzystania z prądu, większa niezależność od przerw w dostawach energii, a także ochrona środowiska naturalnego.

  Warto także wskazać, że na panele fotowoltaiczne można otrzymać różne dotacje, dzięki czemu ich instalacja jest jeszcze bardziej opłacalna.

  Instalacje dostępne są w różnych wariantach mocy, dlatego można dopasować je indywidualnie do swoich potrzeb.

  Jak korzystać z energii elektrycznej ze słońca?

  Skupmy się tutaj na jednym wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych, czyli na stworzeniu domowej elektrowni słonecznej.

  Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na dachu budynku – zarówno wtedy, gdy jest on skośny, jak i płaski. Można wykonać także instalację na gruncie, z wykorzystaniem odpowiedniej ramy na ogniwa.

  Energia z promieniowania słonecznego może wspierać wówczas korzystanie z urządzeń domowych, a także może posłużyć do zasilania innych instalacji wykorzystujących energię odnawialną, na przykład pompy ciepła.

  Dla inwestorów, którzy chcieliby korzystać z promieniowania słonecznego w celu wytwarzania prądu na własne potrzeby, najlepszym wyborem jest wykorzystanie instalacji on-grid, czyli podłączonej do publicznej sieci energetycznej.

  System on-grid zbudowany jest z:

  • paneli fotowoltaicznych
  • inwertera (falownika) – zmienia prąd stały na zmienny
  • liczników wytwarzania i zużycia prądu
  • przyłączenia do sieci
  • odpowiednich zabezpieczeń

  Instalacja on-grid pozwala na bieżące wykorzystywanie prądu wytwarzanego przez ogniwa na użytek własny. Nadwyżka jest odsprzedawana do sieci energetycznej, dlatego można wówczas obniżyć otrzymywane rachunki za prąd.

  Alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja off-grid. W tym przypadku nie jest ona podłączona do sieci i działa niezależnie od niej. Instalacja musi obejmować także akumulatory, które magazynują nadmiar energii. Instalacja ta jest droższa, a co za tym idzie także mniej opłacalna, dlatego decyduje się na nią mniejszość inwestorów.

  Jak założyć instalację fotowoltaiczną?

  Jeżeli chcemy zdecydować się na energię elektryczną ze słońca, pierwszym krokiem powinna być kalkulacja. Na podstawie podanych danych, w tym lokalizacji, powierzchni dachu i jego typu, liczby domowników i rocznego zużycia energii można skalkulować koszty wykonania instalacji, a także oszczędności, jakie może przynieść.

  Gdy inwestor jest zdecydowany na panele słoneczne, może umówić się na spotkanie z przedstawicielem firmy, która zajmuje się ich montażem.

  Usługi tego rodzaju oferuje między innymi firma Strefa Energii, która w branży odnawialnych źródeł energii działa już od lat. Jej siedziba mieści się w Krakowie, ale ma ona również własne odziały w Wrocławiu, Katowicach i Warszawie. Na podstawie wykonanego audytu pracownik firmy może dobrać najlepszą ofertę.

  Po uzgodnieniach podpisywana jest umowa i następuje zamówienie paneli, a potem ich montaż. W przypadku wyboru instalacji on-grid wykonuje się też niezbędne formalności związane z przyłączeniem do sieci operatora.

  Wielu dostawców, w tym firma Strefa Energii, oferuje swoim klientom specjalne aplikacje na tablety i telefony, które pozwalają na monitorowanie wydajności własnej energii słonecznej w dowolnym miejscu i czasie.

  Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

  Koszty związane z wykonaniem instalacji fotowoltaicznej zależne są od szeregu czynników, w tym między innymi od zapotrzebowania na moc, od lokalizacji budynku, od możliwości skorzystania z dotacji.

  Średni koszt wykonania instalacji „pod klucz”, czyli dostawy potrzebnych komponentów oraz ich montażu wynosi od około 12 tysięcy złotych do 16 tysięcy złotych. Zwrot z inwestycji następuje najczęściej po około 15-25 latach.

  Dokładne kalkulacje można otrzymać w firmach zajmujących się wykonaniem instalacji fotowoltaicznych na podstawie przeprowadzonych kalkulacji indywidualnych.

  Więcej informacji o panelach fotowoltaicznych dla domu od firmy Strefa Energii można uzyskać na jej stronie internetowej: https://strefaenergii.com/panele-fotowoltaiczne-dla-domu/.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.