google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 19.08.2019
  1 USD
  3.9199
  -0.0082
  1 EUR
  4.3519
  -0.0024
  1 CHF
  4.0071
  -0.0022
  1 GBP
  4.7531
  -0.0182
  1 RUB
  0.0586
  -0.001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Ważenie pojazdów w ruchu

  Ważenie pojazdów w ruchu

  Przeładowane pojazdy poruszające się po ogólnodostępnych drogach mogą powodować znaczne szkody w nawierzchni, a także zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Mimo to, kierowcy ciężarówek nagminnie łamią zasady i przekraczają dopuszczalną wagę swoich aut (szacuje się, że nawet 30% pojazdów na polskich drogach przekracza dopuszczalny poziom ładowności). Z tego też względu powstał preselekcyjny system ważenia pojazdów w ruchu. Na czym on polega i jak prezentuje się jego skuteczność?

  Jak zważyć samochód?

  Ważenie pojazdów z pewnością nie należy do prostych czynności. Nawet auta osobowe cechuje wysoka waga, a co dopiero samochody ciężarowe. Do ich zważenia konieczna jest wiec specjalna platforma, na której ustawia się dany pojazd, a następnie odczytuje jego wagę. Takie rozwiązanie często stosowanie jest, chociażby przez firmy spedycyjne. Wagę samochodową można wynająć m.in. dzięki ofercie, dostępnej na https://www.tamtrongroup.com/pl/product/wagi-samochodowe-prefabrykowane/. Kontrola drogowa przy użyciu stacjonarnej wagi nie wchodzi jednak w grę, konieczne było stworzenie urządzenia, który zapewni wiarygodny pomiar pojazdów w ruchu. W ten sposób powstał preselekcyjny system ważenia. Na czym on polega?

  Preselekcyjny system ważenia pojazdów

  W związku z tym, że waga do ważenia pojazdów w ruchu musi spełniać warunek mobilności, przyjęła formę czujników, które umieszcza się w jezdni. Kiedy nad takim czujnikiem przejeżdża pojazd o zbyt wysokiej masie, system odnotowuje informacje o jego masie całkowitej, a także o nacisku na każdą z osi. Nad jezdnią umieszcza się także kamerę, która wykonuje zdjęcia obciążonego pojazdu oraz jego tablicy rejestracyjnej. Następnie, zebrane informacje zostają przekazane do inspektorów transportu drogowego. Ich zadaniem jest zatrzymanie ciężarówki i zważenie jej na standardowej wadze stacjonarnej. W przypadku, gdy przekroczenie normy zostanie potwierdzone, kierowca otrzymuje karę finansową. Sumy zebrany z mandatów przeznaczone są na odnowę dróg i trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego.

  Gdzie działa preselekcyjny system ważenia pojazdów?

  Preselekcyjny system ważenia pojazdów działa obecnie w całym kraju, chociaż większość czujników znajduje się głównie w miastach wojewódzkich. Nie zabraknie ich jednak również w mniejszych miejscowościach. Są one stale udoskonalane i szacuje się, że ich liczba w kolejnych latach znacznie się powiększy, co ma podnieść bezpieczeństwo na rodzimych drogach.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.