google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 19.06.2019
  1 USD
  3.8104
  0.0007
  1 EUR
  4.2673
  0.0042
  1 CHF
  3.8157
  0.0058
  1 GBP
  4.7888
  0.0152
  1 RUB
  0.0596
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Co składa się na cenę energii elektrycznej?

  Ceny prądu w Polsce z roku na rok są coraz wyższe. Zastanawiać może skąd biorą się te podwyżki i co tak naprawdę decyduje o tym, że prąd właśnie tyle kosztuje, a także dlaczego płacimy różne rachunki, w różnej części kraju?

  Podział według dostawców – czy mamy na to wpływ?

  Co składa się na cenę energii elektrycznej?
  Polska jest ogólnie podzielona pod względem dostawców energii elektrycznej. Podział ten nastąpił odgórnie. Nie jest więc niczym zaskakującym, że część mieszkańców kraju płaci niższe rachunki niż inni mieszkańcy. Jest to związane z wieloma aspektami a w dużej mierze z kwotami, które ustala sam dostawca. Dlatego warto przyjrzeć się swoim rachunkom i sprawdzić, na co tak naprawdę wydajemy pieniądze i co oznaczają poszczególne elementy na naszej liście.

  Ile kosztuje kWh energii elektrycznej – czytamy rachunki za prąd

  Cena za sam kWh energii elektrycznej to tylko element całej układanki. Tak naprawdę na rachunku znajduje się wiele elementów, które składają się na ostateczny rachunek. A zaliczamy do nich:

  • Koszt energii elektrycznej – czyli koszt zakupu energii od elektrowni;
  • Podatek VAT;
  • Akcyza;
  • Podatki i opłaty lokale;
  • Koszty własne dystrybutora;
  • Koszty przesyłowe.

  Wiele z tego co jest na rachunku nie zależne jest od samego dostawcy. Nie ma on bowiem wpływu na wysokość podatku VAT, akcyzę czy podatki lokalne. Dlatego jeśli podnoszone są podatki drożeje także prąd. Jest to wzajemnie napędzające się koło, ponieważ kiedy drożeje prąd, rosną koszty życia. Natomiast wspomniane podatki i lokalne opłaty są wytłumaczeniem dlaczego prąd ma inną cenę w zależności od części kraju.

  Cena energii elektrycznej zależna jest także od sytuacji rynkowej danej firmy, tego jak spółka sobie radzi. Duże koncerny miewają kryzysy, także wizerunkowe i często to właśnie klienci tych firm za te kryzysy płacą.

  Próba zmiany dostawcy jako odpowiedź na rosnące ceny prądu

  Jeśli ceny prądu rosną i nasze miesięczne rachunki przyprawiają nas o ból głowy, warto pomyśleć o alternatywie, czyli zmianie dostawcy. Niestety nie możemy wybrać dowolnej firmy, musimy ograniczyć się do dostawców, którzy są w naszej okolicy. Bardzo często to właśnie lokalni dostawcy mogą zaproponować naprawdę konkurencyjne stawki. Warto sprawdzić na próbę inną firmę sprzedającą prąd. Istnieją także umowy podpisywane są na 24 miesiące i w tym właśnie czasie można dowiedzieć się, czy inny dostawca proponuje korzystne warunki i czy warunki te przekładają się na dobrą jakość prądu i rzeczywiście niższe rachunki za prąd. Cena prądu w przypadku niewielkich firm z założenia powinna być niższa, ponieważ koszy własne dystrybutora są niższe.

  Jeśli potrzebujecie pomocy dotyczącej wyboru najkorzystniejszych ofert warto odnaleźć kalkulator energii elektrycznej, dzięki któremu możliwe jest wyliczenie konkretnych oszczędności. Warto porównać także rachunki z rachunkami od innego dostawy i przyjrzeć się tym dodatkowym kosztom.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.