google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 17.05.2019
  1 USD
  3.8545
  0.0286
  1 EUR
  4.3072
  0.0143
  1 CHF
  3.8196
  0.0244
  1 GBP
  4.9273
  0.0161
  1 RUB
  0.0597
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Plotery frezujące

  Plotery frezujące

  Zgodnie z encyklopedyczną definicją, plotery frezujące to komputerowe urządzenia peryferyjne, które przeznaczone są przede wszystkim do wycinania, nanoszenia obrazu, grawerowania bądź frezowania. Ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie, stały się codziennym narzędziem pracy w profesjonalnych drukarniach, pracowniach architektonicznych czy agencjach reklamowych.

  Rodzaje ploterów frezujących

  Plotery frezujące od drukarek odróżnia przede wszystkim czytelność wydruku. Dlatego właśnie plotery świetnie sprawdzają się w przypadku drukowania planów architektonicznych, map i różnorodnych projektów. Dzielą się one ze względu na sposób poruszania się głowicy oraz ze względu na zastosowanie. Pierwszy przypadek obejmuje plotery płaskie, które kreślą na płasko położonym papierze lub innym materiale. Pióro tego plotera przesuwane jest wzdłuż pionowej poprzeczki, która natomiast może poruszać się wzdłuż całego rysunku. Dzięki temu możliwe jest tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych rysunków z bardzo dużą dokładnością. Natomiast ploter bębnowy pozwala na uzyskiwanie rysunków o bardzo dużej szerokości. W takim ploterze poprzeczka z piórem umocowana jest nieruchomo nad osią bębna, którego obroty przesuwają papier nawinięty na rolki.

  Ploter typu bębnowego wykorzystuje 6 podstawowych kombinacji:

  • obrót bębna w przód,
  • obrót bębna w tył,
  • wózek w lewo,
  • wózek w prawo,
  • pióro w górę,
  • pióro w dół.

  Dzięki temu możliwe jest przesuwanie pióra w kierunku 45 stopni od osi x oraz y.

  Ze względu na zastosowanie plotery dzielną się natomiast na rysujące, tnące i grawerujące. Plotery rysujące wykorzystuje się do tworzenia wielkoformatowych grafik, tnące nadają się do wycinania linii, a ostatnie przystosowane są do grawerowania w materiałach twardych, takich jak metale, szkło, tworzywa sztuczne czy drewno.

  Plotery z tubą laserową – zalety

  Największą zaletą ploterów z tubą laserową CO2 jest fakt, że można je wykorzystać na nieograniczenie wiele sposobów. Najczęściej poddawane obróbce materiały to drewno, tworzywa sztuczne i papier. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi możliwości plotery te można wykorzystywać w produkcji, sztuce, elementach wystroju wnętrz, technice, architekturze itd. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest to bardzo skomplikowane. Niepotrzebne są jednak szczególne umiejętności, aby operować ploterem laserowym. Wystarczy umiejętność obsługi podstawowego programu do grafiki wektorowej (AutoCad czy CoerlDraw), w którym tworzymy projekt 2D. Resztę konfigurujemy w oprogramowaniu dołączonym do plotera.

  Jaki ploter laserowy wybrać?

  Decydując się na zakup plotera laserowego, warto wziąć pod uwagę kilka elementów. Przede wszystkim cenę. I w tym przypadku najlepiej nie stawiać na najtańsze rozwiązania, które zwykle okazują się wadliwe i wymagają częstych napraw. Lepiej więc dołożyć trochę i kupić laser od znanego i szanowanego producenta. Ważne jest również, aby możliwości wybranego modelu spełniały nasze oczekiwania i zaspokajały potrzeby. Do podstawowych parametrów zalicza się: szybkość i rozdzielczość kreślenia, typ i rozmiar papieru, liczba elementów piszących, rodzaje portów, automatyczna lub ręczna wymiana pisaków, minimalna długość rysowanego odcinka, czas wymiany pisaka. Ponadto należy zwrócić uwagę na ceny akcesoriów do laserów. Ważne jest też, aby odpowiednio dbać o tubę i optykę laserową CO2, które mają znaczący wpływ na czas pracy plotera.
   

  Artykuł przygotowany przez firmę CNC Wieczorek oferującą tuby laserowe wykonane w najnowszych technologiach i inne akcesoria do laserów.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.