google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 17.05.2019
  1 USD
  3.8545
  0.0286
  1 EUR
  4.3072
  0.0143
  1 CHF
  3.8196
  0.0244
  1 GBP
  4.9273
  0.0161
  1 RUB
  0.0597
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Małogabarytowe stacje transformatorowe

  Małogabarytowe stacje transformatorowe

  Jak wyglądają tradycyjne stacje transformatorowe, w których następuje rozdzielanie energii elektrycznej przy różnych poziomach napięć, wie większość społeczeństwa. Mogą one występować w różnych rozmiarach i rodzajach. Wśród najpopularniejszych wymienić można te słupowe i wieżowe. Często widzimy też małe domki z tajemniczymi drzwiami – to małogabarytowe stacje transformatorowe, które wykorzystywane są do zasilania odbiorców w terenach zabudowanych, hal produkcyjnych o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię oraz wszelkich miejsc budowy.

  Gdzie można je wykorzystać?

  Małogabarytowe stacje transformatorowe mogą być wykorzystywane do zasilania na przykład osiedli mieszkaniowych w miastach, a także osiedli podmiejskich i wsi. Z powodzeniem sprawdzą się też do parków i terenów rekreacyjnych, placów budów, a także zakładów przemysłowych i warsztatów rzemieślniczych. Poza tym – w czasach, gdy ekologia odgrywa dużą rolę – małogabarytowe stacje transformatorowe wykorzystuje się w energetyce wiatrowej.

  Bezpieczne i funkcjonalne

  Tego rodzaju stacje mogą mieć obudowy betonowe, aluminiowe lub stalowe. Można je więc montować zarówno wewnątrz – w pomieszczeniach krytych – jak i na zewnątrz – pod gołym niebem – jako budynki wolnostojące. Ze względu na rodzaj obsługi można je również podzielić na dwie kategorie – z obsługą zewnętrzną, gdzie dostęp do urządzeń mamy z zewnątrz, po otwarciu drzwi oraz wewnętrzną, w której do obsługi wykorzystywany jest korytarz wewnętrzny.

  Każda stacja – bez względu na to, gdzie się znajduje – musi być wyposażona w tabliczkę znamionową zawierającą między innymi nazwę producenta lub znak firmowy, podstawowe dane znamionowe, numer fabryczny i datę produkcji.

  Warto też wspomnieć, że niewielkie, kompleksowo wyposażone budki, są w pełni bezpieczne – nie przepuszczają śniegu, deszczu, a nawet... insektów. Poza tym dzięki temu, że stosuje się w nich szczelny fundament, nie ma możliwości, aby ewentualne wycieki oleju z transformatora przeniknęły do ziemi. Na dodatek w przypadku awarii lub potrzeby konserwacji, wszystko przebiega sprawnie, szybko i bezproblemowo oraz nie wiążę się z całkowitym odcięciem od energii elektrycznej całego miasta, miejscowości czy firmy.

  Kompleksowo wyposażone

  Małogabarytowe stacje transformatorowe wyposażone są w niezbędne urządzenia elektryczne. Wśród nich wymienić można transformatory, które służą do przetwarzania energii elektrycznej. Stosuje się je do podwyższania lub obniżania napięcia w sieciach elektroenergetycznych. Ze względu na rodzaj konstrukcji możemy wyróżnić transformatory olejowe, gazowe i suche. W transformatorach olejowych rdzeń  i uzwojenie zanurzone są w zamkniętej kadzi stalowej z olejem syntetycznym lub mineralnym. W suchych transformatorach zamiast oleju stosuje się zalewę żywiczną. Tutaj również rdzeń i uzwojenie mogą znajdować się w powietrzu. Największą popularnością cieszą się te pierwsze. Poza tym transformatory możemy też podzielić ze względu na charakterystykę pracy i parametry. W tym przypadku wyróżniamy transformatory blokowe, autotransformatory wysokich napięć i transformatory mocy. Z kolei w miejscach połączeń sieci średniego napięcia z siecią niskiego napięcia stosuje się transformatory rozdzielcze. Większość z nich jest użytkowana przez spółki dystrybucji energii elektrycznej. Tylko nieliczne znajdują się w sieciach przemysłowych, których właścicielami są zakłady przemysłowe.

  Artykuł przygotowany przez firmę SGB-SMIT produkującą transformatory olejowe
  na najwyższym poziomie technicznym. W ofercie również małogabarytowe
  stacje transformatorowe.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.