google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 22.03.2019
  1 USD
  3.7948
  0.0367
  1 EUR
  4.2894
  0.0024
  1 CHF
  3.8079
  0.023
  1 GBP
  4.9700
  0.0197
  1 RUB
  0.0592
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Instalacje multiroom

  Instalacje multiroom

  Wizje inteligentnych domów były snute przez pisarzy i filmowców już od dziesiątków lat. W dzisiejszych czasach stworzenie tzw. smart domu nie jest ani trudne, ani wyjątkowo kosztowne. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest nagłośnienie w systemie multiroom. Jak to działa? Jak zainstalować i obsługiwać taki system?

  Czym właściwie jest system audio multiroom?

  Instalacje multiroom audio to nic innego, jak system nagłośnienia wnętrz. Polega on na połączeniu wszystkich pomieszczeń systemem kabli i przekaźników lub całkowicie bezprzewodowo w jeden inteligentny system audio. W skład systemu wchodzą:

  • serwer muzyczny, czyli główne źródło dźwięku, które wysyła sygnał do wszystkich stref w Twoim domu,
  • komplet głośników, panel sterowania oraz wzmacniacz w każdym pomieszczeniu.

  Na pierwszy rzut oka może wydawać się to bardzo skomplikowane. Jest to jednak mylne wrażenie. W rzeczywistości instalacja multiroom to bardzo prosty sposób na słuchanie swojej ulubionej muzyki w każdym pomieszczeniu w domu. Umożliwia ona włączenie innych utworów i ustawienie różnego poziomu głośności w każdej ze stref. Najprościej mówiąc, możesz słuchać relaksującej muzyki w sypialni, energetycznych kawałków w łazience i ulubionych utworów podczas kawy na tarasie, a nawet... w ogrodzie. Wszystko zależy bowiem od tego, ile stworzysz stref i gdzie zamontujesz głośniki.

  Zakładanie instalacji multiroom

  Zakup systemu multiroom audio powinien być przemyślany. Warto zastanowić się, czego konkretnie oczekujemy od tego systemu, a następnie zdecydować się na jednego producenta. Jest to wybór kluczowy, bowiem urządzenia różnych firm nie są ze sobą kompatybilne. Instalacja nagłośnienia i jego konfiguracja też jest stosunkowo prosta. Najważniejszy jest oczywiście główny serwer. Głośniki natomiast możemy montować w każdym pomieszczeniu. Co ciekawe, na początek możemy zainstalować system tylko na przykład w dwóch pomieszczeniach, a gdy będziemy mieli ochotę, rozbudować go i zainstalować w każdym innym pomieszczeniu. Ich konfiguracja jest niezwykle łatwa, a sam system obsługuje się za pomocą dedykowanych aplikacji, obsługiwanych z poziomu naszego telefonu, tabletu czy komputera. Sama muzyka odtwarzana jest za pomocą naszej domowej sieci Wi-Fi. Zwykle aplikacje odtwarzają muzykę udostępnianą przez serwisy streamingowe, takie jak Spotify czy Tidal, ale istnieje także możliwość odtworzenia muzyki zgromadzonej na dysku komputera, „w chmurze” czy w telefonie lub tablecie. Istnieją także systemy, które pozwalają na podłączenie do serwera muzycznego odtwarzacza CD, magnetofonu szpulowego lub kasetowego, a nawet gramofonu. Dzieje się tak za pomocą Bluetootha, minijacka lub klasycznego RCA. Dużą zaletą nagłośnienia strefowego jest fakt, że głośniki zwykle są niewielkich rozmiarów i posiadają naprawdę nowoczesny, designerski wygląd.

  To wcale nie jest takie drogie!

  Wydawać by się mogło, że inteligentny budynek jest nie tylko skomplikowany, ale także niewiarygodnie drogi, w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. W przypadku dużego domu z ogrodem, w którym chcemy zainstalować głośniki faktycznie w każdym pomieszczeniu, musimy liczyć się z kosztem około 10 tysięcy złotych. Ogromną zaletą tego systemu jest wspomniana wcześniej możliwość zainstalowania najpierw jednego czy dwóch głośników, a w późniejszym czasie, gdy budżet na to pozwoli, dokładać kolejne. Dzięki systemom multiroom audio muzyka może być dosłownie wszędzie. I to każda muzyka!
   

  Artykuł przygotowany przez firmę Magia Dźwięku - inteligentne instalacje.
  oferującą kompleksowe rozwiązania audiowizualne dla domu oraz budynków komercyjnych.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.