google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 18.02.2019
  1 USD
  3.8286
  -0.004
  1 EUR
  4.3317
  0.0074
  1 CHF
  3.8150
  0.0069
  1 GBP
  4.9437
  0.0333
  1 RUB
  0.0578
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Lokata bankowa progresywna – czy warto otworzyć taką lokatę?

  Lokata bankowa progresywna – czy warto otworzyć taką lokatę?

  Lokata bankowa w „klasycznym” wydaniu posiada pewnie niedogodności, m. in. brak możliwości pobrania złożonych na lokacie pieniędzy przed okresem zapadalności lokaty (bez utraty wypracowanych odsetek). Rozwiązaniem tego problemu jest założenie lokaty progresywnej, która obecnie cieszy się dużą popularnością. Jednak nie wszystko jest tak idealne, jakby się oczekiwało i taki rodzaj lokaty ma również pewne wady.

  Czym jest lokata progresywna?

  Na czym polega progresywność lokaty? To proste – podpisując umowę, otrzymujemy na starcie określone oprocentowanie, które z czasem się zwiększa (np. co miesiąc albo co kwartał). Dla przykładu, oprocentowanie na 3 letniej lokacie progresywnej może rozpocząć się od 0,6% w pierwszym miesiącu, a zakończyć na 8% w ostatnim miesiącu, zwiększając się stopniowo w poszczególnych miesiącach trwania lokaty. Kapitalizacja odsetek zazwyczaj odbywa się jednak na koniec okresu umownego, a więc nie po każdym miesiącu. Najważniejszą zaletą lokaty progresywnej jest to, że w dowolnym momencie możemy wypłacić pieniądze, nie tracąc odsetek, które zostały już wypracowane. Jednak tego typu lokaty rozpoczynają się z reguły od niskiego oprocentowania, zwyczajnie więc nie opłaca się zrywać umowy przedwcześnie, ponieważ w początkowym okresie wypracowane zyski będą niewielkie. Z racji różnic występujących pomiędzy ofertami różnych banków, poszczególne oferty również odbiegają od siebie detalami, lecz podstawowa cecha lokaty progresywnej jest niezmienna: stały wzrost oprocentowania wraz z czasem trwania lokaty (zwykle wysokość oprocentowania wzrasta co miesiąc).

  Zalety i wady

  Reklamy lokat progresywnych prezentują je zazwyczaj jako bardzo opłacalne, podając wysoki poziom oprocentowania. Należy jednak zachować dużą ostrożność, bowiem często podawana jest wysokość oprocentowania w ostatnim okresie trwania lokaty, a wyliczając średnią wysokość oprocentowania w całym okresie na jaki lokata jest zakładana, okazuje się, że de facto oprocentowanie to będzie niższe niż w przypadku zwykłych lokat terminowych. Dlatego oferty lokat progresywnych należy bardzo szczegółowo analizować, aby zdawać sobie sprawę ile wyniesie rzeczywiste oprocentowanie tej inwestycji. Zakładając lokatę progresywną, możemy być jednak spokojni, że w każdej chwili będziemy mogli zerwać lokatę i dysponować kapitałem powiększonym o należne do tego czasu odsetki, nie tracąc całości odsetek, jak ma to miejsce przy standardowych lokatach terminowych. Jednak należne odsetki zostaną naliczone tylko za każdy zakończony miesiąc (zakładając, że naliczane są co miesiąc), za który były należne. Inaczej mówiąc, jeśli po 4,5 miesiącu od założenia lokaty zdecydujemy się ją zerwać, to odsetki za poprzednie 4 miesiące trwania lokaty zostaną wypłacone, natomiast odsetki należne za trwający jeszcze piąty miesiąc przepadną, ponieważ miesiąc nie dobiegł jeszcze końca.

  Od zysku osiągniętego na lokacie progresywnej, podobnie jak w przypadku innych typów lokat, również odejmowane jest 19% z tytułu podatku od zysków kapitałowych (więcej na temat tego podatku).

  Czy warto?

  Po uśrednieniu (zsumowaniu wysokości oprocentowania w poszczególnych miesiącach trwania lokaty, a następnie podzieleniu przez liczbę tych miesięcy), wysokość oprocentowania lokat progresywnych najczęściej okazuje się nieco niższa niż wysokość oprocentowania najlepszych lokat terminowych. Zanim zdeponujesz środki w ramach lokaty progresywnej, zastanów się i odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: czy przewidujesz możliwość wypłaty środków z lokaty przed zakończeniem umowy? Jeśli uważasz, że taka możliwość jest bardzo realna, to lokata progresywna może być lepszym rozwiązaniem od zwykłej lokaty terminowej. Jednak jeśli uda Ci się dotrwać do okresu zapadalności lokaty bez wcześniejszego jej zerwania to uzyskane ostatecznie zyski prawdopodobnie będą niższe niż na lokacie terminowej. Dzieje się tak, ponieważ jeśli zerwiesz lokatę przed jej końcem, to wtedy w przypadku lokaty progresywnej otrzymasz kapitał oraz część należnych odsetek, podczas gdy przy lokacie terminowej zazwyczaj otrzymasz wyłącznie zwrot kapitału bez żadnych dodatkowych odsetek.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.