google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 18.02.2019
  1 USD
  3.8286
  -0.004
  1 EUR
  4.3317
  0.0074
  1 CHF
  3.8150
  0.0069
  1 GBP
  4.9437
  0.0333
  1 RUB
  0.0578
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Przyszłość leży w bateriach litowo-jonowych i superkondensatorach

  Systemy zasilania gwarantowanego (UPS) w większości zastosowań są tradycyjnie zasilane bateriami kwasowo-ołowiowymi. Jednak pomimo długiej historii stosowania takich rozwiązań, tradycyjne systemy UPS wymagają stosunkowo częstej wymiany baterii i odpowiedniej infrastruktury do ich eksploatacji, w tym pomieszczeń dla baterii z regulacją temperatury i wentylacją do odprowadzania wodoru. Ponieważ koszt baterii litowo-jonowych i superkondensatorów jest zbliżony do kosztu baterii kwasowo-ołowiowych, istnieje obecnie możliwość zakłócenia obowiązującego trendu. Technologia baterii litowo-jonowych i superkondensatorów jest już sprawdzona, a obecnie również pod względem ekonomicznym stają się one opłacalne.

  Baterie litowo-jonowe i superkondensatory nie konkurują ze sobą, lecz wzajemnie się uzupełniają, dostarczając bardziej niezawodne i ekonomiczne rozwiązania dla klientów, którzy potrzebują tych rozwiązań w zastosowaniach o znaczeniu krytycznym.

  Technologia baterii litowo-jonowych zapewnia rozwiązania o długiej żywotności w systemach, w których wystarcza typowa 5-15 minutowa rezerwa mocy z zasilacza UPS. Chociaż ich cena wciąż może być od dwóch do trzech razy wyższa w porównaniu z bateriami kwasowo-ołowiowymi, korzyści są oczywiste: żywotność do 15 lat, tolerancja na wyższe temperatury otoczenia, wbudowany system monitorowania baterii oraz mniejszy rozmiar i waga. Wszystkie te czynniki obniżają całkowity koszt posiadania.

  Inną, nowo wprowadzoną alternatywą jest superkondensator. Nadaje się on do zastosowań, które wymagają krótkiego czasu pracy w zakresie od kilku sekund do pół minuty. Zazwyczaj są one wykorzystywane w szpitalach lub centrach przetwarzania danych do zapewnienia zasilania przejściowego do momentu uruchomienia generatorów rezerwowych lub w zastosowaniach przemysłowych do odfiltrowywania mikro-zakłóceń i zapobiegania zatrzymywaniu linii produkcyjnych. Superkondensatory tolerują nawet większe zakresy temperatur (do +65 °C) niż baterie litowo-jonowe, zachowując przy tym żywotność na poziomie 15-20 lat.

  Alternatywy dla baterii kwasowo-ołowiowych stają się coraz bardziej popularne i uzasadnione, dzięki coraz niższemu całkowitemu kosztowi ich posiadania.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.