google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 18.02.2019
  1 USD
  3.8286
  -0.004
  1 EUR
  4.3317
  0.0074
  1 CHF
  3.8150
  0.0069
  1 GBP
  4.9437
  0.0333
  1 RUB
  0.0578
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Rynek mocy i inne mechanizmy mocowe - możliwości, obowiązki, strategie - podsumowanie

  Rynek mocy i inne mechanizmy mocowe - możliwości, obowiązki, strategie

  Może zamiast pytać o to, czy wystarczy nam mocy powinniśmy zastanowić się jaki powinien być rynek elektroenergetyczny?

  Rynek mocy jest biznesowym mechanizmem obejmującym zasady dostarczania mocy elektrycznej oraz wynagradzania za gotowość do jej dostarczenia. Wśród rynkowych instrumentów służących do zapewnienia wystarczalności generacji możemy wyróżnić: stymulację poprzez ceny energii elektrycznej (rynek jednotowarowy - "energy only market") lub poprzez płatności za moc potrzebną do wytworzenia tejże energii jako odrębny towar (rynek dwutowarowy - "capacity market"). Zdaniem kancelarii CMS oraz wielu uczestników II Seminarium "Rynek mocy i inne mechanizmy mocowe" (które odbyło się w dniu 27.02.2018), jednotowarowy rynek energii nie zapewnia wystarczających sygnałów inwestycyjnych dla budowy lub utrzymania i modernizacji mocy wymaganych w KSE.

  OBSZARY USTAWY O RYNKU MOCY, NA KTÓRE W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI POWINNY PRZYGOTOWAĆ SIĘ PRZEDSIĘBIORSTWA

  Jednym z aktualnie kluczowych obszarów dla przedsiębiorstw jest bezpieczeństwo energetyczne, które wg art. 3 pkt. 16 PE jest stanem gospodarki umożliwiającym pokrycie bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska. Z kolei bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej to zdolność systemu elektroenergetycznego do zapewnienia bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej oraz równoważenia dostaw energii elektrycznej z zapotrzebowaniem na tę energię (wystarczalność mocy wytwórczych, ang. generation adequacy).

  Piotr Ciołkowski, radca prawny i Partner w Departamencie Energetyki warszawskiego biura CMS przypomniał, że zagwarantowanie w perspektywie średnioterminowej bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej wymaga budowy nowych źródeł wytwórczych bez względu na podejście do wypełnienia konkluzji BAT dla istniejących źródeł wytwórczych. Całkowite zapotrzebowanie na nowe zdolności wytwórcze w perspektywie do roku 2035 wynosi około 23 GW w scenariuszu modernizacyjnego BAT, natomiast dla scenariusza wycofań BAT szacuje się około 30 GW. Warto nadmienić, że bez budowy nowych jednostek wytwórczych niedobór rezerw mocy dostępnych w ramach krajowych zasobów wytwórczych (bez uwzględnienia zdolności importowych) może wystąpić w 2022 roku dla scenariusza modernizacyjnego, a dla scenariusza wycofać w roku 2020.

  Konieczne jest terminowe oddawanie do eksploatacji realizowanych obecnie oraz zaplanowanych do realizacji źródeł wytwórczych JWCD (około 5,8 GW). Wśród przyczyn braku możliwości pokrycia zapotrzebowania na moc w KSE w pierwszej kolejności wskazać należy wzrost zapotrzebowania na moc. Rekordową wartość dla Polski - 26,2 GW - odnotowaliśmy w styczniu 2017 roku. Kolejną przyczyną jest wzrost udziału OZE w miksie energetycznym i jego wpływ na pracę KSE. Źródła niesterowalne oraz niewielkie koszty operacyjne wpłynęły na niskie ceny energii. W okresie grudzień 2016 - styczeń 2017 odnotowano rekordową produkcję energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych - owa moc stanowiła 1/3 mocy w KSE. Następnie wymienić należy duże uzależnienie od elektrowni węglowych (około 70% zainstalowanych mocy) - wyłączenia lub konieczność modernizacji z uwagi na ograniczenia środowiskowe. Nie bez znaczena jest też starzenie się infrastruktury. Aktualnie ponad 60% elektrowni ma co najmniej 25 lat - w większości są w pełni zamortyzowane, co powoduje niskie ceny energii. Na brak możliwości pokrycia zapotrzebowania wpływają również ograniczenia środowiskowe (w szczególności dyrektywa IED) oraz niskie ceny energii elektrycznej (POLPX RDN 2016 - 161,74 PLN), a także niskie zdolności przesyłowe połączeń transgranicznych - ograniczone zdolności importu energii elektrycznej.

  Obecnie stosowane usługi systemowe wspomagające pracę KSE, które służą doraźnemu bilansowaniu zapotrzebowania na moc, to: interwencyjna rezerwa zimna (IRZ) - moc zakontraktowana: 830 MW; operacyjna rezerwa mocy (ORM) oraz redukcja zapotrzebowania na polecenie OSP (DSR interwencyjny). Reprezentanci kancelarii CMS przypomnieli, że stosowane usługi systemowe są niewystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w perspektywie średnio- i długoterminowej, a także przy równoczesnym zaistnieniu kilku przyczyn ograniczenia mocy w systemie (jak w sierpniu 2015 roku - upalna pogoda, niski poziom stanu wód, remonty). Rynek Mocy jest niezbędny w celu przeciwdziałania braku mocy w KSE (tzw. missing capacity) poprzez rozwiązanie problemu brakujących przychodów (tzw. missing money), co w konsekwencji powinno pobudzić inwestycje w nowe moce.

  Przebieg prac nad projektem ustawy o Rynku mocy

  • 06.12.2017 r. - Uchwalenie ustawy przez Sejm
  • 07.12.2017 r. - Stanowisko Senatu (wniósł poprawki)
  • 08.12.2017 r. - Rozpatrywanie stanowiska Senatu (przyjęcie poprawek)
  • 11.12.2017 r. - Przekazanie ustawy Prezydentowi do podpisu
  • 28.12.1017 r. - Podpisanie ustawy przez Prezydenta
  • 03.01.2018 r. - Ogłoszenie ustawy w dzienniku ustaw
  • 18.01.2018 r. - Wejście w życie
  • 07.02.2018 r. - Komisja Europejska zatwierdziła ustawę o Rynku mocy (wydała decyzję o zgodności pomocy publicznej z rynkiem wewnętrznym Unii Europejskiej).
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.