google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 22.02.2019
  1 USD
  3.8242
  -0.0005
  1 EUR
  4.3387
  0.0065
  1 CHF
  3.8225
  0.0054
  1 GBP
  4.9787
  -0.0178
  1 RUB
  0.0584
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Inteligentny dom – dom przyszłości?

  Inteligentny dom DAKO

  Jeszcze do niedawna inteligentny budynek był synonimem czegoś ekskluzywnego i elitarnego. Obecnie systemy inteligentnego domu są coraz bardziej dostępne cenowo i trudno wyobrazić sobie dom bez przynajmniej podstawowych elementów inteligentnych rozwiązań (na przykład obsługiwana zdalnie brama). Szacuje się, że Polacy wydali na automatykę do domów już około 100 mln złotych, a jak podaje Newseria, za pięć lat rynek ten może być wart już sześć razy więcej. Przyjrzyjmy się zatem rozwiązaniom inteligentnego domu - ich zaletom oraz wadom.

  Inteligentny dom - co to takiego?

  Jeśli pierwszy raz spotykasz się z pojęciem inteligentnego domu (inteligentnego budynku), to musisz wiedzieć, że według definicji jest to budynek ze zintegrowanymi instalacjami sterującymi różnorodnymi urządzeniami domowymi. Przekładając to na bardziej przystępny język, jest to dom wyposażony w system zarządzania, który dzięki odpowiednim instalacjom i instrukcjom zaprogramowanym przez użytkownika, może sam reagować na pewne bodźce i zdarzenia. Na przykład może automatycznie zamknąć bramę garażową po wyjeździe auta, czy zasunąć rolety zewnętrzne, gdy pomieszczenie jest nadmiernie nagrzane.

  Taki Inteligentny System Zarządzania Domem umożliwia tworzenie indywidualnych scenariuszy działania, dopasowanych do naszego stylu życia, co znacząco poprawia komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność domu.

  Inteligentny dom DAKO

  Zalety inteligentnego domu

  Inteligentne budynki mają szereg zalet, które można podzielić na trzy podstawowe kategorie związane z bezpieczeństwem, komfortem mieszkania oraz oszczędnościami.

  Bezpieczeństwo

  Każdemu z nas po wyjściu z domu zdarzyło się zastanawiać, czy na pewno zamknęliśmy drzwi lub garaż. Dzięki systemowi inteligentnego domu, przeznaczonemu do kontroli pracy automatycznych bram i rolet oraz specjalnej aplikacji dostępnej na smartfony, ten problem możemy mieć z głowy. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w domu, w pracy, czy na zagranicznych wakacjach, w każdej chwili na ekranie naszego telefonu możemy nie tylko sprawdzić, czy brama garażowa jest zamknięta, ale też jednym ruchem palca ją zamknąć.

  Ponadto system zarządzania inteligentnym domem umożliwia tworzenie indywidualnych scenariuszy działania, dzięki czemu wyjeżdżając np. na długie wakacje możemy zaprogramować scenariusz, wedle którego o określonych godzinach w domu zapalać się będzie światło czy zasuwać się będą rolety zewnętrzne, stwarzając wrażenie, że mieszkańcy są w środku.

  Komfort

  Możliwość programowania indywidualnych scenariuszy dla poszczególnych urządzeń sprawi, że mieszkanie w domu będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale też bardziej komfortowe. Wystarczy wyobrazić sobie jak dzięki inteligentnym rozwiązaniom może wyglądać nasz poranek. Otwierające się automatycznie rano rolety, wpuszczające do środka pierwsze promienie słońca, pobudzająca muzyka dobiegająca z systemu hi-fi i ekspres, który o wyznaczonej godzinie przygotuje dla nas ulubioną kawę. Czy taka pobudka nie będzie znacznie przyjemniejsza?

  Oszczędności

  Inteligentne Systemy Zarządzania Domem pozwalają także na dowolne i wielokrotne programowanie, np. mierników energii elektrycznej, wodomierzy, czy klimatyzatorów - w zależności od potrzeb i aktualnych warunków.

  W układ domu inteligentnego włączyć możemy ponadto:

  • ogrzewanie podłogowe,
  • ogrzewanie kominkiem,
  • instalacje elektryczną,
  • instalację alarmową,
  • instalację zraszaczy,
  • oświetlenie wewnątrz i zewnątrz domu,
  • system kina domowego, itp.

  Odpowiednio zaprogramowany system sam wyłączy za nas światło czy obniży temperaturę kaloryferów, kiedy wyjdziemy z domu. Opuszczenie rolet zapobiegnie przegrzaniu pomieszczeń latem, lub wpuści promienie słońca do ogrzania wnętrza zimą. Dzięki temu zyskamy większą kontrolę nad domowymi wydatkami.

  Inteligentny dom DAKO

  Czy inteligentny budynek ma wady?

  Systemy inteligentnych domów mają tyle zalet, że ciężko doszukać się w nich wad. Pojawiają się jednak pewne wątpliwości związane głównie z bezpieczeństwem takich rozwiązań. Dotyczą one zarówno możliwych ataków hakerskich (zdalne wyłączenia systemów alarmowych i włamania), jak i przechowywania oraz przetwarzania danych użytkownika.

  - Dlatego decydując się na instalację Inteligentnego Systemu Zarządzania Domem, warto wybierać rozwiązania proponowane przez wiodących producentów - mówi Mariusz Biel, Product Menager z firmy DAKO (http://dako.eu). - W DAKO oddajemy naszym Klientom do dyspozycji 3 zaawansowane systemy (http://dako.eu/pl/innowacje/zarzadzanie-domem-inteligentnym/), które za pomocą bezpłatnej aplikacji, działającej na urządzeniach z dostępem do Internetu, umożliwiają bezprzewodową kontrolę nad domową instalacją. Systemy różnią się ceną, wyposażeniem oraz innym zakresem kontroli, co pozwala dopasować rozwiązanie do aktualnych potrzeb i możliwości Klienta. Jednak każdy z nich podniesie bezpieczeństwo naszego domu. Korzystanie z rozwiązań oferowanych przez zaufanych dostawców, pozwoli nam więc spać spokojnie, bez obaw o bezpieczeństwo domu - wyjaśnia.

  Jako że coraz więcej firm tworzy rozwiązania dla inteligentnych budynków, pojawia się problem braku standaryzacji zabezpieczeń. Obecnie nie istnieje bowiem jedna standaryzacja tworzenia inteligentnych urządzeń w ramach Smart Home. Dlatego jest wiele ścieżek projektowania takich rozwiązań, a każda z nich ma inne standardy bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Paradoksalnie jest to jednak obecnie bardziej zaleta niż wada. Duża liczba różnego rodzaju systemów sprawia, że cyberprzestępca musi nauczyć się każdego łamanego przez siebie systemu, co nie jest proste i bardzo czasochłonne.

  Inne obawy dotyczą też sytuacji braku dostępu do internetu czy rozładowania się telefonu, na którym mamy zainstalowaną aplikację sterującą systemem. Dlatego producenci oddają do dyspozycji również bezprzewodowego pilota, który umożliwia kontrolę nad elementami systemu. A co możemy zrobić, gdy w naszym inteligentnym domu zabraknie prądu? Wszystkie urządzenia w budynku zasilane są przecież prądem, systemy kontroli i bezpieczeństwa, bramy garażowe itd. W rzeczywistości awaria prądu w przypadku inteligentnego domu wygląda podobnie jak w budynku, w którym tego typu system automatyki budynkowej nie jest zainstalowany. Po prostu określone urządzenia, których funkcjonowanie wymaga prądu, przestają działać, a my musimy przestawić się na sterowanie ręczne. Zaufani producenci rozwiązań typu Smart Home już podczas instalacji uwzględniają ewentualność wystąpienia awarii prądu i dają możliwość określenia scenariusza na wypadek takiego zdarzenia. W ten sposób możemy na przykład sprawić, że przerwa w dostawie energii spowoduje włączenie oświetlenia awaryjnego czy podniesienie lub opuszczenie rolet.

  Inteligentny dom DAKO

  Przyszłość inteligentnych domów

  Inteligentne domy stają się powoli rzeczywistością. I choć możliwości dostępnych systemów nie są jeszcze w pełni wykorzystywane, to zarówno eksperci związani z technologią Internetu Rzeczy, jak i użytkownicy są zgodni co do przyszłości inteligentnych domów. Nawet pomimo pewnych wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa, technologie związane z systemami zarządzania domem będą się rozwijać i prowadzić do powstawania nowych, bardziej bezpiecznych i zintegrowanych układów, obejmujących coraz więcej urządzeń domowego użytku. Jest to związane zarówno z komfortem mieszkania, jak również podyktowane czystą ekonomią. Dzięki zastosowaniu systemu inteligentnego domu, zminimalizowane zostają bowiem koszty zużycia energii oraz ogólne koszty eksploatacji. Domy pracujące w zgodzie ze środowiskiem naturalnym będą zatem coraz bardziej atrakcyjne na rynku.

  Możemy spodziewać się, że rozwój systemów Inteligentnych domów będzie szedł nie tylko w kierunku zwiększenia komfortu mieszkańców, ale przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa samych systemów.

  Materiał opracowany we współpracy z firmą DAKO.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.