google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  Kursy walut 22.02.2019
  1 USD
  3.8242
  -0.0005
  1 EUR
  4.3387
  0.0065
  1 CHF
  3.8225
  0.0054
  1 GBP
  4.9787
  -0.0178
  1 RUB
  0.0584
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jakie błędy podczas zakładania instalacji elektrycznej negatywnie odbijają się na późniejszym użytkowaniu domu?

  Jakie błędy podczas zakładania instalacji elektrycznej negatywnie odbijają się na późniejszym użytkowaniu domu?Niektóre błędy popełniane w czasie budowy domu są efektem złego planowania, niewiedzy lub też zatrudniania kiepskich fachowców, którzy nieumiejętnie wykonują swoją pracę. Takie nieprawidłowości zdarzają się także podczas wykonywania instalacji elektrycznej. Jakie są przykłady oraz ich konsekwencje? Na co uważać?

  Zbyt mała ilość gniazd elektrycznych oraz źródeł światła

  Przedłużacze i wijące się po podłodze kable to znak, że gniazd w domu jest stanowczo za mało. To nie tylko nieestetyczne i niewygodne, lecz również niebezpieczne dla domowników. Urządzeń elektrycznych w mieszkaniach nie ubywa, lecz przybywa, dlatego lepiej się nie ograniczać, ponieważ bardziej prawdopodobne jest, że będziemy narzekać na ich brak, aniżeli zbyt dużą ich ilość.

  Zwykle przenosząc się do większego domu z mieszkania w bloku, nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiej przestrzeni. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z niektórych kwestii. Przykładem jest oświetlenie. Jedno górne światło zapewne wystarczało w salonie o wymiarach 14m2, natomiast w większym pomieszczeniu nowego lokum już niekoniecznie. Wtedy też z pomocą przychodzą lampki punktowe, które można zamontować w suficie. Dziś to już dość popularny sposób na rozświetlenie pomieszczeń, ale pamiętajmy o kilku dodatkowych włącznikach, które będą pozwalały na zapalenie halogenów w różnych kombinacjach.

  Niedokładni fachowcy

  Zmorą wielu inwestorów są niekompetentni wykonawcy, którzy mogą dać się we znaki na wiele sposobów. Brak estetyki jest jedną z takich niedogodności, która skutecznie psuje odbiór nowego wnętrza. Poza tym źle osadzone gniazda i włączniki mogą się poluzować i odstawać od ściany, stanowiąc zagrożenie dla domowników. Z kolei krzywo poprowadzone przewody pod tynkiem to niebezpieczeństwo przypadkowego ich uszkodzenia, chociażby podczas wiercenia otworów w celu zawieszenia obrazu na ścianie. Inwestor powinien znać dokładny przebieg kabli elektrycznych w swoim domu.

  Brak uziemienia

  Niezbędną rzeczą jest wykonanie uziomu, który odprowadzi niebezpieczne napięcie do gruntu. Nie należy tego mylić z instalacją odgromową, ponieważ to dwie osobne sprawy. Jeśli nie zadbamy o takie zabezpieczenie, to konsekwencją mogą być na przykład niedziałające ograniczniki przepięć. W nowych projektach nieruchomości, których przykładem są domy parterowe - domoweklimaty.pl, uziom fundamentowy to już standard. Natomiast alternatywą może być także uziom otokowy, który jak nazwa wskazuje, otacza budynek.

  To zaledwie kilka przykładów, jednak niestety bardzo dotkliwych w skutkach dla przyszłych inwestorów. Wiadomo wszak, że wszelkie zaniedbania, jeśli chodzi o wykonanie instalacji elektrycznej, niosą za sobą poważne konsekwencje. Natomiast temat ewentualnych błędów popełnianych podczas budowy jest znacznie obszerniejszy. Warto wiedzieć czego unikać. Pomóc mogą takie ciekawe artykuły, np. “Kosztowne błędy przy budowie domu”.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.