google

  elektryka, instalacje elektryczne, oświetlenie

  producent oświetlenia led - gomarplus.pl
  Kursy walut 25.05.2018
  1 USD
  3.6686
  0.0096
  1 EUR
  4.3022
  0.0069
  1 CHF
  3.6956
  0.0066
  1 GBP
  4.9061
  0.0005
  1 RUB
  0.0596
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Sprawny monitoring – jak wybrać kamery IP? Praktyczny poradnik

  Sprawny monitoring – jak wybrać kamery IP? Praktyczny poradnikW dzisiejszych czasach monitoring towarzyszy ludziom na każdym kroku – na ulicach wielkich miast, w sklepach, biurach, ale też na prywatnych podwórzach, a nawet na całych osiedlach. Obecność kamer w wielu miejscach jest zrozumiała i oczywista, ponieważ dzięki nim zwiększa się bezpieczeństwo. Aby monitoring rzeczywiście spełniał swoje funkcje i nie był tylko pozornym narzędziem ochrony, konieczny jest wybór odpowiedniego sprzętu. Czym więc powinny charakteryzować się dobre kamery IP i jakie mają zalety? Warto się tego wszystkiego dowiedzieć, jeszcze przed zakupem urządzenia monitorującego.

  Kamery IP – podstawowe informacje

  Kamery IP do monitoringu to urządzenia cyfrowe, które wykorzystują technologię IP. Dzięki niej, sprzęty są funkcjonalniejsze i bardziej zaawansowane technologicznie niż poprzedzające je odpowiedniki, oparte na starszych rozwiązaniach. Kamery IP umożliwiają bowiem transmisję lepszej jakości obrazów i dźwięków, a najnowocześniejsze modele są nawet w stanie rozróżnić ruch np. roślin na podwórzu przed domem wywołany przez wiatr od ruchu spowodowanego przez człowieka. Te zaawansowane technologicznie urządzenia potrafią nawet wychwycić obiekt, który jest nieruchomy przez dłuższy czas tak, jak torba pozostawiona na lotnisku. To rozwiązanie pozwala znacznie zwiększyć bezpieczeństwo w przestrzeni użyteczności publicznej, co jest szczególnie ważne w czasach wzmożonego zagrożenia terrorystycznego. Dodatkowo, nowoczesne kamery IP są wyposażone w oprogramowanie do inteligentnej analizy obrazu. Oznacza to, że automatycznie wysyłają zdjęcia tego, co zarejestrowały, na pocztę e-mail, zdalny serwer FTP, które są uzupełnione krótką informacją tekstową. Może również zostać załączony sygnał alarmowy. Wiadomości odbiera osoba, która zarządza monitoringiem – właściciel posesji czy ochroniarz, który nadzoruje dany teren, obiekt itp.

  Aby możliwy był dostęp do aktualnego podglądu rejestrowanego obrazu, na żywo, konieczne jest podłączenie kamery do sieci internetowej oraz rozpoznanie i zatwierdzenie adresu IP urządzenia monitorującego na sprzęcie, na którym chce się oglądać nagrywany obraz. Dzięki temu, w prosty i szybki sposób można mieć podgląd na to, co dzieje się np. we własnym domu albo firmie. Dostęp do obrazu z kamery można mieć na laptopie, komputerze stacjonarnym, a nawet na telefonie komórkowym. Możliwe jest również oglądanie nagrania z dowolnego miejsca, przez Internet. W tym celu wystarczy udostępnić obraz w Sieci.

  Kamery IP vs kamery analogowe

  Kamery IP czy analogowe? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują zakup sprzętu monitorującego. Udzielenie odpowiedzi nie jest trudne, ponieważ to kamery oparte o technologię IP są bardziej zaawansowane i funkcjonalniejsze niż ich analogowe odpowiedniki. Tym, co przemawia na korzyść kamer IP jest:

  • dokładniejszy obraz dzięki lepszej rozdzielczości i cyfrowej jakości,
  • brak zakłóceń obrazu,
  • mniejsza liczba kamer IP potrzebnych do monitorowania danego obszaru, niż w przypadku modeli analogowych.

  Najważniejsze parametry kamer IP

  Tak, jak każde urządzenie elektroniczne, również kamery IP charakteryzują się poszczególnymi parametrami. Dobór sprzętu pod kątem jego specyfikacji jest bardzo ważny dla funkcjonalności i zadowolenia użytkowników. W przypadku monitoringu należy wziąć pod uwagę: obudowę, przetwornik obrazu, obiektyw, sposób podłączenia sprzętu oraz dodatkowe funkcje.

  Rodzaj obudowy jest bardzo ważny szczególnie, gdy kamerę zamierza się zamontować na zewnątrz, ponieważ musi być wytrzymała i odporna na uszkodzenia oraz zmienne warunki atmosferyczne. Przed zakupem należy więc zastanowić się, gdzie monitoring będzie założony. Najczęściej spotykane oznaczenia (dwucyfrowe) dotyczą pyłoszczelności oraz wodoodporności obudowy. Im cyfry wyższe, tym większa jest ochrona kamery przed wnikaniem do jej wnętrza pyłu, piasku, wody itp. Przykład: IP00 – szczelność jest na poziomie zerowym, natomiast IP68 oznacza bardzo wysoką ochronę.

  Przetwornik obrazu w kamerach IP jest dostępny w trzech rozmiarach w calach zbliżonych do niżej podanych:

  • ¼ - dobra jakość obrazu,
  • ⅓ - lepsza jakość obrazu,
  • ½ - najlepsza jakość obrazu.

  Od rozmiaru matrycy zależy jak najbliższe rzeczywistości odwzorowanie kolorów, ostrość oraz praca w słabym oświetleniu. Ważna jest również rozdzielczość przetwornika – lepsza jest ta, która jest podana w wyższej wartości.

  Obiektyw można dobrać oddzielnie albo zdecydować się na kupno kamery IP z wbudowanym obiektywem. Pierwsze rozwiązanie jest dobre dla każdego, kto chce samodzielnie dostosować wszystkie parametry urządzenia monitorującego do własnych potrzeb. Najpopularniejsze są obiektywy szerokokątne oraz kamery obrotowe, które pozwalają obserwować duży obszar. Ponadto, montując kamerę na dworze, warto zdecydować się na model z regulowaną przesłoną, która dostosowuje kamerę do warunków panujących na zewnątrz. W wyborze odpowiedniego obiektywu pomaga kierowanie się zasadą, że im węższy jest jego kąt, tym obraz będzie dokładniejszy, ale kadr – węższy. I odwrotnie.

  Podłączenie kamery IP może się odbyć na dwa sposoby:

  • bezprzewodowo (radiowo, Wi-Fi) -  brak przewodów to duży plus, szczególnie w miejscach, gdzie utrudnione jest położenie kabli, jednak trzeba mieć świadomość, że wyższy jest koszt zarówno samego sprzętu bezprzewodowego, jak i jego instalacji;
  • przewodowo – niższa cena i stabilniejsze połączenie to główne zalety takiego rozwiązania.

  Dodatkowe funkcje nie są niezbędne do tego, aby kamera IP prawidłowo działała, jednak w wielu przypadkach mogą się okazać bardzo pomocne. Najpopularniejszymi dodatkowymi parametrami sprzętów monitorujących są: promiennik podczerwieni uruchamiany automatycznie (nagrywa obraz w nocy lub w ciemnych pomieszczeniach bez dopływu światła), karta SD (umożliwia nagrywanie obrazów na karcie pamięci), detekcja ruchu (kamera automatycznie porównuje następujące po sobie kadry i w przypadku dostrzeżenia zmian, informuje o nich właścicieli monitoringu – wiadomością mailową, albo włącza alarm), systemy BLC oraz HLC (zmniejszają efekt oślepienia, który może powstać na nagraniu, a tym samym wpływają na lepszą jakość obrazu).

  Szeroki wybór kamer IP do monitoringu oraz liczne akcesoria są dostępne w ofercie na stronie: http://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/kamery-ip.html.

  Zalety monitoringu IP

  Nowoczesne rozwiązania takie, jak systemy monitorujące IP niosą za sobą wiele korzyści, a pomimo swojego wysokiego zaawansowania technologicznego są łatwe w obsłudze, ponieważ cechuje je duża intuicyjność. Do głównych zalet korzystania z kamery IP należą:

  • możliwość wykorzystania bezprzewodowych technologii,
  • możliwość podłączenia do sieci komputerowej, która już istnieje,
  • wysoka rozdzielczość obrazu, lepsza jakość nagrań,
  • łatwe zarządzanie szerszym systemem monitoringu,
  • wiele dodatkowych funkcji dostępnych tylko w przypadku urządzeń cyfrowych,
  • inteligentna analiza obrazu (informowanie o zarejestrowanych niepokojących zdarzeniach).

  Dla kogo kamery IP?

  Kamery IP to nowoczesne rozwiązanie stworzone z myślą o osobach prywatnych, które chcą zwiększyć bezpieczeństwo we własnym domu lub w swojej firmie, oraz jednostkach, które są odpowiedzialne za ochronę użytkowników przestrzeni publicznej. Ze względu na stale postępujący rozwój technologiczny, urządzenia cyfrowe powoli zastępują swoje analogowe odpowiedniki. W związku z tym, decydując się na nowy sprzęt, warto od razu wybrać nowoczesne kamery IP. Pozwoli to uniknąć w przyszłość wymiany przestarzałych urządzeń oraz da więcej możliwości użytkownikowi systemu monitorującego.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.